Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Pracownicy z Ukrainy w każdej piątej firmie w Polsce

Pracownicy z Ukrainy w każdej piątej firmie w Polsce

Fot. pwste.edu.pl

„To wzrost aż o 10 procent w porównaniu do początku roku” – podaje portal rmf24.pl. Pracowników z kraju nad Dnieprem można najczęściej spotkać w przedsiębiorstwach, które zajmują się turystyką, w tym głównie hotelarstwem, a także przetwórstwem i rolnictwem.

Średnia pensja Ukraińców w Polsce to teraz od 2,5 do 3,5 tys. złotych. Pracowników z Ukrainy najczęściej znajdziemy w dużych firmach – 40 procent z nich deklaruje zatrudnianie kadry ze Wschodu. W średnich przedsiębiorstwach ten odsetek wynosi 29 proc., a w małych 18 proc. I choć dalej widać, że im większa firma, tym więcej kadry zza wschodniej granicy, mali przedsiębiorcy najbardziej zwiększyli zainteresowanie Ukraińcami.

W porównaniu do poprzedniej edycji badania, odsetek najmniejszych firm deklarujących zatrudnianie kadry ze Wschodu wzrósł dwukrotnie – z 9 proc. do 18 proc. W przypadku dużych i średnich firm ten wzrost wyniósł tylko 4 punkty procentowe.

Poszukiwania Ukraińców w ciągu najbliższych 12 miesięcy planuje 17 proc. przedsiębiorstw – 30 proc. dużych, co piąte średnie i 15 proc. małych. Jeżeli chodzi o branże dominuje produkcja – już co trzecia firma produkcyjna będzie poszukiwała kadry ze Wschodu.

Słowo Polskie na podstawie informacji rmf24.pl, 25.08.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code