Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Poranek z Radiem WNET na Podolu

Poranek z Radiem WNET na Podolu

Winnica była pierwszym miastem na mapie ukraińskiej trasy „Poranka z Radiem WNET”. Grupa doświadczonych dziennikarzy przybyła na Podole, żeby przybliżyć Polakom z Warszawy oraz innych miejscowości, którzy słuchają tej stacji radiowej przez Internet, realia i problemy ich rodaków na Kresach. Gośćmi „Poranka WNET” byli polscy i ukraińscy działacze społeczni, woluntariusze z Polski, duchowieństwo, przedstawiciele polskiego biznesu i inni.

Pierwszy „ukraiński” Poranek został zorganizowany w Winnickiej Obwodowej Bibliotece Timiriaziewa, której zarząd udostępnił pomieszczenie Centrum Europejskiej Informacji Kreatyw dla celów zespołu redakcyjnego polskiej stacji radiowej.

Przez dwie godziny (8.00-10.00) warszawiacy i inni słuchacze tej stacji poznawali mieszkańców kresowego Podola, dowiadywali się o pobycie Marszałka Józefa Piłsudskiego w Winnicy, o zniszczonym polskim cmentarzu w tym mieście, nauce ukraińskiej młodzieży na polskich uczelniach a nawet o potrzebach ukraińskiego wojska – jakie medykamenty w pierwszej kolejności są niezbędne na wschodzie Ukrainy dla rannych żołnierzy.

Pierwszym gościem w winnickim „Poranku WNET” był Jan Glinczewski, honorowy prezes Konfederacji Polaków Podola. Jeden z najstarszych aktywistów środowiska polskiego. W rozmowie z dziennikarzem Wojciechem Jankowskim poświęcił dużo czasu historii miasta, kulisom pojawienia się na gmachu jednej z kamienic na ulicy Sobornej tablicy Józefa Piłsudskiego oraz o problemach, związanych z utworzeniem w Winnicy polskiej szkoły średniej.

Woluntariuszki z Małopolski, Joanna Brach i Katarzyna Gach opowiedziały o swoim pobycie na Ukrainie oraz o tym, czym zajmują się w Winnicy. Studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego prawie perfekcyjnie opanowały język ukraiński i nawet pomagały jako tłumacze innym gościom studia.

Helena Pszeneczniuk, pracownik firmy POL-TUR wytłumaczyła słuchaczom, dlaczego ukraińscy studenci coraz częściej wybierają polskie uczelnie zamiast własnych. Pani Helena dużo czasu poświęciła pytaniom pomocy humanitarnej dla żołnierzy biorących udział w operacji antyterrorystycznej na terenie wschodniej Ukrainy i poprosiła Polaków aby pomogli zaopatrzyć wojskowych medyków w specyficzne medykamenty, szczególnie zwracając uwagę na te które nie są dostępne na Ukrainie, środki dla zatamowania krwi po ranach z broni palnej.

Oksana Bondar (dyrektor Winnickiego Regionalnego Centrum Informacji „Kreatyw” ) opowiedziała o projektach, realizowanych przez jej organizację wspólnie z polskimi partnerami oraz o planach na przyszłość. Jako gospodyni stworzyła przyjazną dla wszystkich atmosferę pracy.

Jerzy Wójcicki, prezes Stowarzyszenia Polonijnego „Kresowiacy” i redaktor gazety „Słowo Polskie” opisał przebieg walki o uzyskanie pozwolenia od władz miejskich na umieszczenie w miejscu zniszczonego polskiego cmentarza i miejsca zbiorowych pochówków ofiar NKWD, granitowych tablic z napisami w języku polskim oraz ukraińskim, które będą przypominały mieszkańcom Winnicy o zbrodniach reżimu komunistycznego w tym mieście. Wiktoria Draczuk, także dziennikarka „Słowa Polskiego” powiedziała, że była zszokowana tym, co zobaczyła poprzedniego dnia w winnickim parku rozrywki – widniejące przez dziury w ziemi trumny oraz młode pary, które na tych grobach robią zdjęcia i piją szampana.

O polskim dziale w obwodowej bibliotece Timiriaziewa, który powstał w dużej mierze dzięki Konsulatowi Generalnemu RP w Winnicy opowiedziała dyrektor biblioteki Natalia Morozowa. Z jej słów wynika, że współpraca z europejskimi instytucjami jest priorytetową dla jej instytucji a biblioteka to – nie tylko księgozbiór ale także miejsce, gdzie można realizować ciekawe projekty międzynarodowe.

Winnicki „Poranek WNET” był bardzo udany, na forach w sieciach społecznościowych już można przeczytać dyskusje na temat rozmów, prowadzonych z mieszkańcami Winnicy. Następnym miastem na drodze warszawskich dziennikarzy był Kamieniec Podolski…

12 sierpnia w Kamieńcu Podolskim mieliśmy okazję gościć pracowników Warszawskiego Radia Wnet. Ta wizyta miała na celu przeprowadzenie poranku z miasta siedmiu kultur oraz przekazanie swoim słuchaczom wiadomości na temat historii, wiary, a także życia codziennego Polaków na Kresach. Na ten nietypowy wywiad zostali zaproszeni: o. Andrzej Jurkiewicz ze zgromadzenia braci kapucynów, o. Marcin – polski duchowny pracujący na Ukrainie, ksiądz Roman Twaróg – proboszcz Katedry św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamieńcu Podolskim, Wasyl Sukacz – wiceburmistrz Kamieńca Podolskiego, Stanisław Nagórniak – organista, przewodnik, wiceprezes Polskiego Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia, prezes Polskiego Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia w Kamieńcu Podolskim Pani Helena Gałka oraz Maria Gałka, studentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Tematem Poranku była sytuacja polskiej mniejszości narodowej na Ukrainie, a przede wszystkim w Kamieńcu Podolskim. Dziś rano usłyszeliśmy o komunistycznych represjach przed wojną i po wojnie, oraz o tym, co to znaczy być Polakiem. Oczywiście wspomniano o historii kamienieckiej twierdzy i innych miejscach w Kamieńcu, związanych z Polską. Nie można było także zapomnieć o obecnej sytuacji na wschodzie Ukrainy oraz wezwać wszystkich naszych rodaków do wspólnej modlitwy o pokój w naszym kraju – dzielą się swoimi wrażeniami z udziału w Poranku z Radiem Wnet Polacy Kamieńca Podolskiego.

Współorganizatorami winnickiego „Poranka WNET” była redakcja czasopisma i portalu „Słowo Polskie”, Winnickie Regionalne Centrum Informacji „Kreatyw” oraz Winnicka Obwodowa Biblioteka im. Timiriaziewa.

Maria Gałka, Włodzimierz Szarabrin, Jerzy Wójcicki

GK


Pierwszy gość winnickiego Poranka WNET – Jan Glińczewski

 

Woluntariusza z Polski Katarzyna Gach

 

Przedstawicielka POL-TURu Helena Pszeneczniuk

 

Oksana Bondar – „Kreatyw”

 

Wiktoria Draczuk i Jerzy Wójcicki – „Słowo Polskie”

 

Wywiad z proboszczem Katedry Kamienieckiej

 

Wywiad z prezesem polskiej organizacji społecznej Kamieńca Podolskiego – Heleną Gałką

 

Wywiad z wiceburmistrzem Kamieńca Podolskiego Panem Wasylem Sukaczem

 

Członkowie Kamienieckiego stowarzyszenia Polaków wraz z pracownikami Radia Wnet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code