Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Pomoc socjalna dla środowisk polskich w obwodzie żytomierskim

Pomoc socjalna dla środowisk polskich w obwodzie żytomierskim

W marcu 2018 r. członkowie Studenckiego Klubu Polskiego odwiedzili starszych Polaków w Żytomierzu i obwodzie żytomierskim: emerytów, weteranów WP.

Dla każdego z nich zostały przygotowane paczki z żywnością: makaronem, ryżem, grochem, mąką, kiełbasą, olejem, herbatą, ciasteczkami – tym, co na pewno znalazło się na świątecznym Wielkanocnym stole.

Projekt będzie realizowany w ciągu całego bieżącego roku, co pozwoli stale pomagać starszym i chorym osobom (zakup leków, pomoc rzeczowa). W ramach projektu opieką objęte jest  8 osób polskiego pochodzenia.

W imieniu wszystkich tych, do których trafiła pomoc, i w imieniu własnym, dziękuję za możliwość pomocy, za pamięć i troskę Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, Senatowi RP oraz wszystkim tym, którzy przyczynili  się do realizacji tego projektu.

Pomoc w ramach projektu trafiła m.in. do następujących osób:

JADWIGA ROGALSKA urodziła się 18 marca 1926 r. we wsi Huta-Potijewska (obwód żytomierski). Była 9 dzieckiem w polskiej rodzinie. W 1931 roku jej rodzinie zabrano ziemię, a rodziców , starszych braci i siostry wywieziono  na Syberię, jako „kurkule”. Wychowywała ją najstarsza siostra Romualda (1919 r. u.), która już miała swoją rodzinę. W 1932-33 roku Jadwiga przeżyła straszny głód. W wieku 10 lat poszła pracować do „kolgospu” gdzie pracowała, aż do emerytury. Była i pozostaje wierna polskim i katolickim tradycjom”.

TAMARA TELESZEWSKA (29 stycznia 1947 r. u.). Jej ociec Eugeniusz Teleszewski urodził się we wsi Michałowo w Polsce. Przemocą jego rodzina  została przesiedlona na  Białoruś. W 1946 roku Eugeniusz Teleszewski ożenił się z Nadią Biłoborodko. Z tego związku urodziła się w 1947 roku p. Tamara Teleszewska. Tak się złożyło, że pani Tamara straciła kontakt z ojcem jeszcze w dzieciństwie. Pani Tamara z matką Nadiją (1926r. u.) mieszkały w Gorłowce (obwód doniecki). W 2014 roku w związku z wojną na wschodzie Ukrainy przesiedlono ich do Żytomierza, gdzie mieszkają do dziś”.

Projekt „Pomoc socjalna i charytatywna dla środowisk polskich przy Obwodowej Organizacji Społecznej „Studencki Klub Polski”współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Walentyna Jusupowa, prezes obwodowej organizacji społecznej „Studencki Klub Polski” w Żytomierzu, 12.04.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *