Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polsko-ukraiński płomień braterstwa

Polsko-ukraiński płomień braterstwa

Polscy harcerze i ukraińscy płastuni w przeddzień 99. rocznicy bitwy warszawskiej zapalą świece w całej Polsce na grobach żołnierzy URL, którzy wraz z Polakami walczyli z bolszewikami.

Pomysł przeprowadzenia akcji polsko-ukraińskiej przedstawił Związek Harcerstwa Polskiego, który zaprosił do współpracy ukraińskich skautów z organizacji Plast Poland.

„Podejmujemy różne działania związane z nadchodzącą 100. rocznicą wojny polsko-bolszewickiej. Jednocześnie rozumiemy temat Ukraińców jako największej obecnie grupy narodowej w Polsce. Widzimy problemy w stosunku Polaków do mniejszości ukraińskiej i imigrantów z Ukrainy. Szukamy sposobów, aby uczynić to podejście tak dobrym, jak to możliwe” – powiedział Mateusz Stahiewicz z ZHP.

W Polsce znajduje się ponad 200 miejsc pochówków żołnierzy ukraińskich z okresu Ukraińskiej Republiki Ludowej. W 70 z nich spoczywają ci, którzy w 1920 r. wraz z Wojskiem Polskim walczyli przeciwko Armii Czerwonej.

Dzięki tej inicjatywie „Płomień Braterstwa” zapłonie w ponad 30 miejscach w całej Polsce.

13 sierpnia delegacja ukraińskich płastunów z Równego bierze udział w wycieczce do Lublina w ramach Akcji „Płomień braterstwa”.  W delegacji bierze również udział przedstawiciel harcerskiego hufca „Wołyń”.

Sergij Porowczuk, 14 sieprnia 2019 r. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code