Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Polski Sejm wezwał rząd państw UE I NATO do powstrzymania budowy NS2

Polski Sejm wezwał rząd państw UE I NATO do powstrzymania budowy NS2

Fot. Biznes Alert

Polska wezwała rządy państw UE i NATO, zwłaszcza władzę niemiecką do podjęcia natychmiastowych kroków w celu powstrzymania budowania gazociągu Nord Stream 2.

Odpowiednią ustawę 15 czerwca podjął Sejm RP. „Sejm Rzeczypospolitej, w poczuciu solidarności z naszymi środkowoeuropejskimi sąsiadami, zagrożonymi rosyjskim ekspansjonizmem, w tym w szczególności z Ukrainą, wzywa Unię Europejską i jej państwa członkowskie, w tym przede wszystkim Republikę Federalną Niemiec, jako naszego sojusznika w NATO i partnera w Unii Europejskiej, do wycofania jakiegokolwiek poparcia dla realizacji projektu gazociągu Nord Stream 2 oraz do podjęcia kroków zmierzających do natychmiastowego i skutecznego przerwania jego budowy” – napisano.

Polscy parlamentarzyści wezwali do zadbania o stabilność i bezpieczeństwo w Europie, a także do podniesienia odporności od presji UE z Rosji.

„Wzywamy też Stany Zjednoczone Ameryki jako naszego sojusznika w NATO, do utrzymania oraz rozszerzenia sankcji wymierzonych w podmioty uczestniczące w budowie gazociągu.
„Nord Stream 2 ma na celu wyłącznie zmianę tras dostaw, a nie ich dywersyfikację. Istniejące moce przesyłowe gazu ziemnego z kierunku wschodniego są bowiem wystarczające dla zapewnienia niezbędnych dostaw tego surowca do Europy” – zaznaczyli w dokumencie polscy parlamentarzyści.

Zdaniem polskich posłów ukończenie Nord Stream 2 będzie oznaczać groźbę nowej rundy konfliktu zbrojnego w pobliżu granic UE.

Projekt Nord Stream-2, który ma transportować gaz z Rosji do UE przez Niemcy, jest zbudowany w prawie 95%. Po sankcjach USA Rosja stara się dokończyć go samodzielnie i ma nadzieję, że zrobi to do końca 2021 roku.

Słowo Polskie za: Ukrinform, 22 czerwca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code