Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Polski Sejm przez aklamację przyjął uchwałę upamiętniającą 80. rocznicę deportacji Polaków z okupowanych przez ZSRS terenów

Polski Sejm przez aklamację przyjął uchwałę upamiętniającą 80. rocznicę deportacji Polaków z okupowanych przez ZSRS terenów

W czwartek 13 lutego 2020 r. Sejm RP w przyjętej przez aklamację uchwale przypomniał tragiczną historię, która spotkała obywateli II RP wywiezionych w głąb państwa sowieckiego.

10 lutego 1940 r. rozpoczęła się wywózka Polaków na Sybir. Do maja 1941 r. odbyły się cztery, przeprowadzone na masową skalę deportacje. Mając w pamięci tragiczny los i bohaterską postawę setek tysięcy deportowanych, posłowie w 80 lat po pierwszych deportacjach Polaków na Syberię oddali hołd wszystkim Zesłańcom oraz ich rodzinom.

W uchwale przypomniano, że na zsyłkę trafiło około miliona Polaków, ale również wielu Ukraińców, Białorusinów i Żydów, obywateli Rzeczypospolitej zamieszkujących wschodnie kresy Rzeczypospolitej, zajęte przez Sowietów na mocy paktu Ribbentrop – Mołotow. „Deportacje naszych rodaków na Sybir były niezwykle bolesnym i tragicznym doświadczeniem dla całego Narodu. Komunistyczny reżim zamierzał dokonać eksterminacji elit politycznych, gospodarczych i intelektualnych oraz rozbić strukturę społeczną Polski. Pomimo skali i charakteru podjętych działań nie udało się zniszczyć ducha w naszym Narodzie” – napisano w przyjętym dokumencie.

Podkreślono także, że nieludzkie warunki bytowe, głodowe racje żywnościowe oraz katorżnicza praca sprawiały, że na zesłaniu życie straciło prawie 200 tysięcy wywiezionych, a Wielu z tych, którzy przeżyli, nie dostało szansy powrotu do Ojczyzny.

Słowo Polskie za: Sejm RP, fot. sejm.gov.pl, 20 lutego 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *