Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polska pomoc dla Ochotniczej Straży Pożarnej w kosmackiej gromadzie

Polska pomoc dla Ochotniczej Straży Pożarnej w kosmackiej gromadzie

3 lutego 2021 r. we wsi Prokurawa, która należy do gromady kosmackiej w obwodzie iwanofrankiwskim, dobiegła końca realizacja projektu „Wsparcie Ochotniczej Straży Pożarnej w Prokurawie”, finansowanego w ramach programu „Polska pomoc” ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Gromada otrzymała pomoc z Polski w postaci nowoczesnego modułu przeciwpożarowego na przyczepie, którą można podłączyć do dowolnego pojazdu i szybko dotrzeć do pożaru w najbardziej niedostępnych częściach tej górskiej miejscowości. Strażacy otrzymali również zestaw dodatkowego sprzętu przeciwpożarowego i remontowego: gaśnice do budynków mieszkalnych, generatory, ładowarki, maski gazowe, węże strażackie, pistolety itp. Całkowity koszt projektu wyniósł 11 tysięcy euro (około 375 tysięcy hrywien).

„Tworzenie i działalność ochotniczych jednostek straży pożarnych jest tym, co naprawdę aktywizuje społeczność, jednoczy ludzi dla wspólnego dobra, a docelowo pomaga tworzyć społeczeństwo obywatelskie, sprawia, że ludzie czują się odpowiedzialni za teren, na którym żyją, za swoją małą ojczyznę.” – powiedziała podczas spotkania z przedstawicielami ochotniczej straży pożarnej Eliza Dzwonkiewicz, Konsul Generalny RP we Lwowie. „Polscy strażacy od wielu lat przekazują swoim ukraińskim kolegom doświadczenie i wiedzę, a współpraca jest owocna i trwa bez przerwy. Bardzo się cieszę, że w ten sposób polepsza się stan bezpieczeństwa w ukraińskich gminach. Możliwość obserwowania tego procesu i bezpośredniego uczestniczenia w nim naprawdę sprawia dużą radość.”.

„Polska Pomoc” to program polskiej współpracy rozwojowej, realizowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP we współpracy z agencjami rządowymi, organizacjami pozarządowymi i lokalnymi strukturami krajów partnerskich, a także aktywne działania w organizacjach międzynarodowych. Najwyższym celem Polskiej pomocy jest wspieranie nieustannego rozwoju społeczeństwa i gospodarki w krajach rozwijających się, wdrażanie inicjatyw mających na celu ograniczenie ubóstwa, polepszenie stanu zdrowia ludności, podniesienie poziomu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych mieszkańców, wspieranie procesów demokratyzacji i reform państwowych, budowanie nowoczesnych instytucji państwowych, promowanie praw człowieka i wspieranie społeczeństwa obywatelskiego. Ukraina jest jednym z krajów priorytetowych w realizacji koncepcji programu.

Słowo Polskie za: KG RP we Lwowie, 7 lutego 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code