Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Plony sierpniowe z wierszy zbierali na KUSCIE

Plony sierpniowe z wierszy zbierali na KUSCIE

W połowie sierpnia po raz czwarty w Równem odbył się art-seminarium KUST z udziałem prawie pięćdziesięciu młodych pisarzy i 13-tu artystow-lektorów z całej Ukrainy.

Obwód Chmielnicki reprezentowały poetki Julia Rahno i Tetiana Zemliakowa (rownież tłumaczka z języka polskiego). Organizatorami oraz partnerami wydarzenia wystąpiły Regionalny Związek Pisarzy Ukrainy w Równem, władze regionu Równego oraz Ukraiński Fundusz Kultury.

Szefowa organizacji ZPU w Równym, Iryna Bakowiecka-Raczkowska, która stała sie  główną siłą napędową dla KUSTA, jego inspiracją i sercem, mówi, że KUST przez wszystkie cztery lata jest specjalną przestrzenią która gromadzi młode talenty, niszczy stare ustalone formaty oraz szablony w perspektywie współczesnej literatury. Jedną z kluczowych porad otrzymanych od Pani Iryny  w trakcie jednego z jej warsztatów dla młodych pisarzy jest budowanie własnego gustu i stylu w literaturze, znajdowanie własnej publiczności  (ludzi)  i trzymanie ciosu. Te niezapomniane wskazówki zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez młodzież. Wśród wykładowców warsztatów literackich byli takie wybitne postacie w literaturze ukraińskiej, jak Serhij Lazo, Anatolij Kyczynski, Andrij Permiakow, Olha Liasniuk, Anna Bahriana, Serhij Pantiuk, Oleksandr Irwaniec i inni.

Wiem, że żaden z nich nie zamierzał uczyć młodych ludzi pisania. Jest to po prostu niemożliwe. Chodziło przede wszystkim o wspólny „lejek energetyczny”, wymianę doświadczeniami, okazję do odkrycia sekretów procesu pisania i wspólnej inspiracji.

Warto dodać, ze bardzo cenne stali sie porady i wskazówki dla młodych pisarzy na temat tłumaczeń z języka polskiego (ogólnie literatury pięknej oraz poezji) od lektorek Olhi Liasniuk i Anny Bahrianej.

KUST zawsze ma bardzo bardzo bogaty program! I ten rok nie był wyjątkiem. Wśród wielu wydarzeń zaplanowanych przez organizatorów była niezwykle interesująca wycieczka na Zamek Książat Ostrogskich w Dubnie, wizyta do Muzeum Bursztynu oraz Muzeum Ulasa Samczuka (nawiasem mówiąc, pisarze przygotowali i podpisali w tym roku oficjalny list otwarty do Ministra edukacji Ukrainy Lilii Hrinewicz, prosząc o powrót do programu szkolnego Ulasa Samczuka, i ten list był od razu rozpowszechniony przez sieci społecznościowe).

Dla mnie osobiście  bardzo imponująca, głęboka stała sie wycieczka do wąwozu Hurby w obwodzie Rownienskim.   Ponadto uczestnicy  art- seminarium  KUST odwiedzili  Akademię Ostrogską: salę starego uniwersytetu, powędrowali  sobie po korytarzach tej historycznej budowli, a także zeszli do lochów-labiryntow uniwersyteckich. To było na prawde zaskakująco mistycznie!
Mogę stwierdzić, ze w niniejszych czasach nie brakuje różnych warsztatów  literackich na Ukrainie, ale KUST jest wyjątkowy, ponieważ jest jednym (a może jedynym!) z kilku seminariów artystycznych, które są nieodłącznie związane z wieloma zasadniczo zakodowanymi posłaniami. I pierwsze z nich wynika już z nazwy. A nazwa nawiązuje do starożytnej tradycji Polesia, która, nawiasem mówiąc, jest tylko w tym regionie. Poniżej materiału poniżej zamieszczam krótkie wideo o tradycji prowadzenia KUSTA. I kolejną jego ważną cechą jest łatwość, łamanie stereotypów oraz starych formatów. Na koniec należy dodać, że uczestnicy seminarium otrzymali certyfikaty „Współczesny ukraiński proces literacki: uczestnictwo, samorealizacja, promocja, zarządzanie sztuką”. Przepowiadając piąty jubileuszowy KUST w przyszłym roku, Iryna Bakowiecka-Raczkowska powiedziała (ujawniła tajemnicę!) ze to  wydarzenie będzie bardzo ambitne.

Tetiana Zemliakowa, 31 sierpnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *