Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Plony sierpniowe z wierszy zbierali na KUSCIE

Plony sierpniowe z wierszy zbierali na KUSCIE

W połowie sierpnia po raz czwarty w Równem odbył się art-seminarium KUST z udziałem prawie pięćdziesięciu młodych pisarzy i 13-tu artystow-lektorów z całej Ukrainy.

Obwód Chmielnicki reprezentowały poetki Julia Rahno i Tetiana Zemliakowa (rownież tłumaczka z języka polskiego). Organizatorami oraz partnerami wydarzenia wystąpiły Regionalny Związek Pisarzy Ukrainy w Równem, władze regionu Równego oraz Ukraiński Fundusz Kultury.

Szefowa organizacji ZPU w Równym, Iryna Bakowiecka-Raczkowska, która stała sie  główną siłą napędową dla KUSTA, jego inspiracją i sercem, mówi, że KUST przez wszystkie cztery lata jest specjalną przestrzenią która gromadzi młode talenty, niszczy stare ustalone formaty oraz szablony w perspektywie współczesnej literatury. Jedną z kluczowych porad otrzymanych od Pani Iryny  w trakcie jednego z jej warsztatów dla młodych pisarzy jest budowanie własnego gustu i stylu w literaturze, znajdowanie własnej publiczności  (ludzi)  i trzymanie ciosu. Te niezapomniane wskazówki zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez młodzież. Wśród wykładowców warsztatów literackich byli takie wybitne postacie w literaturze ukraińskiej, jak Serhij Lazo, Anatolij Kyczynski, Andrij Permiakow, Olha Liasniuk, Anna Bahriana, Serhij Pantiuk, Oleksandr Irwaniec i inni.

Wiem, że żaden z nich nie zamierzał uczyć młodych ludzi pisania. Jest to po prostu niemożliwe. Chodziło przede wszystkim o wspólny „lejek energetyczny”, wymianę doświadczeniami, okazję do odkrycia sekretów procesu pisania i wspólnej inspiracji.

Warto dodać, ze bardzo cenne stali sie porady i wskazówki dla młodych pisarzy na temat tłumaczeń z języka polskiego (ogólnie literatury pięknej oraz poezji) od lektorek Olhi Liasniuk i Anny Bahrianej.

KUST zawsze ma bardzo bardzo bogaty program! I ten rok nie był wyjątkiem. Wśród wielu wydarzeń zaplanowanych przez organizatorów była niezwykle interesująca wycieczka na Zamek Książat Ostrogskich w Dubnie, wizyta do Muzeum Bursztynu oraz Muzeum Ulasa Samczuka (nawiasem mówiąc, pisarze przygotowali i podpisali w tym roku oficjalny list otwarty do Ministra edukacji Ukrainy Lilii Hrinewicz, prosząc o powrót do programu szkolnego Ulasa Samczuka, i ten list był od razu rozpowszechniony przez sieci społecznościowe).

Dla mnie osobiście  bardzo imponująca, głęboka stała sie wycieczka do wąwozu Hurby w obwodzie Rownienskim.   Ponadto uczestnicy  art- seminarium  KUST odwiedzili  Akademię Ostrogską: salę starego uniwersytetu, powędrowali  sobie po korytarzach tej historycznej budowli, a także zeszli do lochów-labiryntow uniwersyteckich. To było na prawde zaskakująco mistycznie!
Mogę stwierdzić, ze w niniejszych czasach nie brakuje różnych warsztatów  literackich na Ukrainie, ale KUST jest wyjątkowy, ponieważ jest jednym (a może jedynym!) z kilku seminariów artystycznych, które są nieodłącznie związane z wieloma zasadniczo zakodowanymi posłaniami. I pierwsze z nich wynika już z nazwy. A nazwa nawiązuje do starożytnej tradycji Polesia, która, nawiasem mówiąc, jest tylko w tym regionie. Poniżej materiału poniżej zamieszczam krótkie wideo o tradycji prowadzenia KUSTA. I kolejną jego ważną cechą jest łatwość, łamanie stereotypów oraz starych formatów. Na koniec należy dodać, że uczestnicy seminarium otrzymali certyfikaty „Współczesny ukraiński proces literacki: uczestnictwo, samorealizacja, promocja, zarządzanie sztuką”. Przepowiadając piąty jubileuszowy KUST w przyszłym roku, Iryna Bakowiecka-Raczkowska powiedziała (ujawniła tajemnicę!) ze to  wydarzenie będzie bardzo ambitne.

Tetiana Zemliakowa, 31 sierpnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code