Jesteś tutaj: Home » Без рубрики » Podolskie pisanki i kraszanki w tradycji polskiej

Podolskie pisanki i kraszanki w tradycji polskiej

Fot. naludowo.pl

Jeszcze do niedawna każda z ziem, należących kiedyś do Rzeczypospolitej posiadała własny styl pisanek, zwanych także kraszankami.

Niewielkie różnice barwy i rysunku pozwalały nieomylnie poznać skąd dany okaz pochodzi. Kraszanki pisane były drewienkiem maczanym w rozpuszczonym wosku, barwione szlachetnymi barwnikami roślinnymi.
Kraszanki zazwyczaj były malowane przez dziewczyn. One pokrywały woskiem płaszczyzny i zanurzały jajka w barwnikach.

Wśród barwnych pisanek podolskich wyróżniał się typ kraszanki jednolicie ciemnej, pokrytej białym rysunkiem podobnym do greckiego meandra, wyrażającym ruch fal – nieskończoność.

Ten skromny wzór bez początku i końca, obiegający jajko kilkakrotnie, zwano „śmiertelnym”, a ozdobione nim pisanki przechowywano od świąt do świąt, by w razie zgonu w rodzinie włożyć je umarłemu do trumny.

Najkunsztowniejsze były pisanki huculskie, pokryte drobnym ornamentem przypominającym mozaikę. Za najpiękniejsze uchodziły kraszanki podolskie, pochodzące z okolic Kamieńca lub Jarmoliniec. Wszędzie zaś, na Podolu, Polesiu, Mazowszu, wzór i rodzaj pisanek nie ulegały zmianie. Każdy rysunek posiadał swą nazwę, był hieratyczny, zastygły od wieków.

Słowo Polskie za: Z. Kossak, Rok Polski, Warszawa 1974, naludowo.pl, 12 kwietnia 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code