Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Operacja SB „Zorza II” wobec papieża Polaka w 1987 roku

Operacja SB „Zorza II” wobec papieża Polaka w 1987 roku

Fot.: Wix.com

8 czerwca startuje nowy portal polskiego IPN, na którym zostaną przedstawione wcześniej materiały operacyjne służb bezpieczeństwa PRL wobec Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki na ojczyznę w 1987 roku. Portal będzie można znaleźć na stronie www.trzeciapielgrzymka.ipn.gov.pl.

W ocenie prezesa IPN Jarosława Szarka do historii przeszła wizyta Jana Pawła II w Trójmieście – kolebce Solidarności, która nabrała – jak podkreślił – ogromnego znaczenia po jego przemówieniu 11 czerwca w Gdyni.

Portal „Trzecia pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski w dokumentach zasobu IPN” otwiera grafika przedstawiająca interaktywną mapę Polski z zaznaczonymi miastami, które papież odwiedził, m.in. Warszawę, Lublin, Kraków, Gdańsk, Częstochowę – tuż obok umieszczono daty odnoszące się do poszczególnych etapów pielgrzymki. Dzięki takim zakładkom jak „Multimedia i grafika” czy „Dokumenty” będzie można łatwo poruszać się po interesujących dla odbiorców zagadnieniach. Poza informacjami dotyczącymi roli Jana Pawła II i jego podróży apostolskiej będzie można zapoznać się z materiałami operacyjnymi SB oraz Milicji Obywatelskiej, które „zabezpieczały” pielgrzymkę papieża.

Wśród najciekawszych archiwaliów portalu jest m.in. praca dyplomowa z 1988 r. napisana w Wyższej Szkole Oficerskiej MSW im. Feliksa Dzierżyńskiego w Legionowie. „o ciekawe analityczne opracowanie, które opisuje pielgrzymkę z punktu widzenia Służby Bezpieczeństwa. To bardzo dokładny opis jej przebiegu, ale również działań resortu wobec opozycji. Analiza dotyczy konkretnych działań bezpieki np. utrudniających opozycjonistom dojazd na spotkanie z papieżem” – wyjaśnia koordynator projektu Marek Dąbrowski z Archiwum IPN.

Czytelnicy portalu odnajdą na nim również wiele meldunków operacyjnych, szyfrogramów; są też wykazy tajnych współpracowników i kontaktów operacyjnych wykorzystywanych w operacji „Zorza II”, notatki służbowe. Wśród nich jest np. dokument „przekazany gen. Czesławowi Kiszczakowi z polecenia I sekretarza KC PZPR dot. negatywnych reakcji strony radzieckiej na planowaną kanonizację Karoliny Kózkówny” lub też interesujący dokument dot. działań operacyjnych SB w związku z anonimową groźbą zamachu na Jana Pawła II.

Pontyfikat Jana Pawła II miał istotne znaczenie dla przemian demokratycznych w Polsce. Pierwsza wizyta papieża w 1979 roku przyczyniła się do wzmocnienia tożsamości narodowej i przyniosła nadzieję. To w jej trakcie, 2 czerwca tego roku, w Warszawie na placu Zwycięstwa (obecnie Piłsudskiego) padły słynne słowa: „Wołam ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja: Jan Paweł II, papież […]: Niech zstąpi Duch Twój! I odmieni oblicze ziemi. Tej ziemi!”. Kolejny raz Jan Paweł II przyjechał do Polski w 1983 roku, gdy w Polsce trwał stan wojenny. Pielgrzymka papieża z czerwca 1987 roku, która przebiegała pod hasłem „Do końca ich umiłował”, w ocenie historyków stała się istotnym elementem podstawy przyszłej transformacji ustrojowej.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, dzieje.pl, 06.06.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code