Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Nowy ukraiński premier Denys Szmygal oprócz języka angielskiego włada także polskim

Nowy ukraiński premier Denys Szmygal oprócz języka angielskiego włada także polskim

Fot. firtka.if.ua

4 marca 2020 r. ukraiński parlament poparł kandydaturę Szmygala na stanowisko premiera ukraińskiego rządu.  

Ukraińskie media piszą o Szmygalu, że to „rdzenny lwowianin, który biegle włada językami angielskim i polskim”.

Po dymisji premiera Ołeksija Honczaruka i jego gabinetu za kandydaturą Szmygala opowiedziało się 291 deputowanych, przeciw było 59. Nowy premier oświadczył z parlamentarnej trybuny, że „są wyzwania, rozwiązaniem których trzeba zająć się natychmiast” i wskazał, że nie można dopuścić do kryzysu gospodarczego i budżetowego.

44-letni Denys Szmygal jest znanym menadżerem i działaczem społeczno-politycznym. Urodził się i studiował we Lwowie, jest doktorem nauk ekonomicznych.
Szmygal zdobywał oświatę również za granicą, w tym w Belgii, Finlandii i w Kanadzie. W Niemczech, na uniwersytecie technicznym w Nadrenii Północnej-Westfalii, studiował w ramach programu szkolenia menedżerów Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Energii Niemiec. W sierpniu 2019 roku prezydent Wołodymyr Zełenski mianował Szmygala szefem obwodowej administracji iwano-frankowskiej.

36-letni Oleksij Honczaruk był najmłodszym premierem w historii Ukrainy. Sprawował ten urząd od końca sierpnia 2019 roku.

Słowo Polskie, 11 marca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code