Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Najstarszym dokumentem w zbiorach żytomierskiego archiwum jest list od polskiego króla Zygmunta II Augusta

Najstarszym dokumentem w zbiorach żytomierskiego archiwum jest list od polskiego króla Zygmunta II Augusta

12 czerwca 2020 roku Państwowe Archiwum Obwodu Żytomierskiego obchodzi 98. rocznicę z dnia założenia.

Pod względem rozmiaru i treści informacji dokumentalnych, Państwowe Archiwum Obwodu Żytomierskiego jest jednym z największych i najlepszych wśród obwodowych archiwów w Ukrainie.

Tutaj przechowywane są dokumenty dotyczące historii nie tylko obwodu żytomierskiego, a i obwodów rówieńskiego, wołyńskiego, chmielnickiego, tarnopolskiego, kijowskiego, winnickiego, które wchodzą do historycznych regionów Wołynia, Podola i Kijowszczyzny. W archiwum znajduje się 8 tysięcy 446 funduszy ogólną ilością 1 mln 492 tysięcy 348 spraw.

Niektóre dokumenty pochodzą z XVI i XVII wieku. Najstarszym dokumentem jest list polskiego króla Zygmunta II Augusta o zwolnieniu bojarów Wyhowskich ze wszystkich obowiązków innych, oprócz służby ziemskiej, datowany 1561 r.

W ramach odznaczenia 98-lecia pracownicy Archiwum opracowali online wystawę „Archiwalne dziedzictwo przeszłości”, gdzie przedstawione cyfrowe kopie unikatowych i bardzo cennych dokumentów. Zapraszamy do obejrzenia https://drive.google.com/file/d/1qfexl_x36HQRnx4LUDZUS_3H2uB9cjJn/view.

Informacja:

Zygmunt II August (ur. 1 sierpnia 1520 w Krakowie, zm. 7 lipca 1572 w Knyszynie) – syn Zygmunta I Starego i Bony Sforzy, od 1529 wielki książę litewski, od 1530 król Polski (do 1548 koregent); ostatni dziedziczny wielki książę litewski, ostatni męski przedstawiciel dynastii Jagiellonów.

Walentyna Jusupowa, 16 czerwca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code