Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Na Ukrainie trwa akcja społeczna „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

Na Ukrainie trwa akcja społeczna „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

Jeszcze nie tak dawno temu grupa młodzieży z Zasławia na zaproszenie inicjatorów oraz organizatorów ogólnopolskiej akcji społecznej „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” odwiedziła polskie miasto Oleśnica. W lipcu 2014 roku już polska młodzież z tej miejscowości przybyła do Zasławia, żeby posprzątać stary polski katolicki cmentarz, znajdujący się przy ulicy Niepodległości. Polakom chętnie pomagali miejscowi nastolatkowie polskiego pochodzenia.

Głównym celem akcji, trwającej od kilku lat, jest porządkowanie zaniedbanych starych polskich cmentarzy, znajdujących się poza granicami współczesnej Polski. Wyjazdy są finansowane wyłącznie ze środków pieniężnych, zebranych przez uczniów szkół województwa dolnośląskiego.

14 lipca do Izasława złożył wizytę Konsul Generalny PR w Winnicy Krzysztof Świderek, przewodniczący Zasławskiej administracji rejonowej Mikhailo Borysiuk, przewodniczący Rady Miasta Zasław Walentyn Pańkowski oraz redaktor TVP „Wrocław” Grażyna Orlowska-Sondej wraz ze swoją ekipą. Spotkali się oni z uczestnikami akcji i podziękowali za chęć przybycia na wołyńsko-podolskie pogranicze, na którym leży Zasław.

Zwracając do uczestników akcji  „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” Krzysztof Świderek podkreślił: „Wykonujecie ważną oraz honorową misję nie tylko odnawiając zabytki historii, ale też robicie wielki postęp w nawiązaniu stosunków pomiędzy Polską a Ukrainą na poziomie kontaktów międzyludzkich. Dzisiaj organizowanie podobnych przedsięwzięć jest po prostu koniecznością. Przecież historia powinna łączyć ludzi, a nie dzielić…

Wolontariusze z Polski zostali mile zaskoczeni takim gościnnym i ciepłym przyjęciem przez swoich ukraińskich kolegów, bowiem jeszcze przed wyjazdem trochę martwili się z powodu obecnej sytuacji na Ukrainie i zastanawiali się czy bezpiecznie jest tutaj przyjeżdżać.

Praca przy zniszczonych grobach Polaków wydaje się czasem dość trudna, ale rozumiemy że jest ona bardzo potrzebna. Takim sposobem staramy się wnieść niewielki wkład w europejską integrację  Ukrainy oraz zachować pamięć historyczną o naszych przodkach – dzieli się wrażeniami jeden z młodych uczestników projektu z Oleśnicy.

Na końcu spotkania wolontariusze z Dolnego Śląska dostali na pamiątkę pobytu w Zasławiu suweniry oraz honorowe dyplomy od przewodniczącego Rady Miasta.
Polacy obiecali, że będą nadal kontynuowali współpracę z ukraińskimi kolegami polskiego pochodzenia nie tylko sprzątając wspólne cmentarze, ale także starać się o rozwój współpracy w branży edukacji oraz wymiany międzynarodowej. Taka współpraca pomaga wychowywać młodzież, uczy ich szacunku do kultury swoich przodków oraz wspólnej historii.

FM, opracowanie Ania Szłapak


 

Zdjęcia z pobytu polskich woluntariuszy w Zasławiu

{morfeo 619}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *