Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Muzyczna podróż do czasów PRLu

Muzyczna podróż do czasów PRLu

Dnia 22 listopada w Żytomierskim Budynku Kultury obyło się wyjątkowe wydarzenie kulturalne – koncert zespołu „WINYL BAND” reprezentującego Siemianowice Śląskie.

Dla polskiej społeczności naszego obwodu to już drugie spotkanie z artystami z tego regionu. W 2018 roku już mieliśmy okazję gościć WINYL BAND z koncertem patriotycznym z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Tym razem poszerzony skład zespołu – a zawitało do nas aż 9 artystów – zaprezentował program rozrywkowy, który zawierał znane i lubiane, przez wielu pokoleń Polaków i w Polsce i po za jej granicami, piosenki z lat 70-80.

Swój występ artyści zaczęli od piosenki, która bardzo dobrze symbolizuje epokę PRLu – „Psalm stojących w kolejce”. W swym czasie wykonywała ją znana polska piosenkarka Krystyna Prońko. Następnie publiczność powitała solistka zespołu pani Aleksandra Agata Stano. M.in. pani Aleksandra zaznaczyła, że czasy PRLu były bardzo trudne dla Polski i Polaków, natomiast ten okres pozostawił dla nas najpiękniejsze przeboje polskiej muzyki rozrywkowej.

Do dziś nie tracą popularności piosenki wykonywane w swym czasie przez polskie zespoły „Perfetkt”, „Kobranocka”, „Wanda i Banda”, „Bajm”oraz solistów Martyny Jakubowicz, Anny Jantar, Alicji Majewskiej, Małgorzaty Ostrowskiej i innych polskich muzyków. W ciągu półtoragodzinnego koncertu zabrzmiało około 30 piosenek  wymieniowych wykonawców, każda z nich wywoływała u widzów niesamowite emocji i huczne brawa. Artyści z kolei pragnęli nawiązać kontakt z publicznością namawiając do wspólnego śpiewanie refrenów.

Na zakończenie występu zespół „WINYL BAND” wykonał wiązankę przebojów najbardziej rozpoznawalnej w świecie piosenkarki polskiej -Maryli Rodowicz. Obecni na sali na stojąco dziękowali artystom za piękny koncert i  ciepłą atmosferę spotkania.

Przedsięwzięcie zostało objęte wsparciem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Dom Polski w Żytomierzu, 30 listopada 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code