Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Listy do redakcji. Na Podolu trwają uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

Listy do redakcji. Na Podolu trwają uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

17 maja 2014 roku Polacy Chmielnickiego obchodzili jedno z największych polskich świąt narodowych – Święto Konstytucji 3 Maja. Uroczystości odbyły się w siedzibie Związków Zawodowych obwodu Chmielnickiego, udekorowanej z okazji święta w biało-czerwone kolory.

W holu budynku zorganizowano wystawy – fotograficzną „Miejski Związek Polaków dzisiaj”, oraz obrazów autorstwa członka ZPU Diany Maliszewskiej, przedstawiających wybitnych Polaków, między innymi Tadeusza Kościuszkę, Józefa Piłsudskiego, Jana Pawła II i wielu innych.

Dla udziału w chmielnickich obchodach Dnia Konstytucji 3 Maja z Winnicy przybył honorowy gość – konsul KG RP Edyta Niedźwiedzka, która w swoim powitaniu przekazała członkom ZPU dawnego Płoskirowa pozdrowienia i życzenia owocnej działalności na rzecz krzewienia polskości od Konsula Generalnego Krzysztofa Świderka. Uroczystość zaczęła się od odśpiewania hymnów narodowych Polski i Ukrainy. Następnie zebrani na uroczystości posłuchali lekcji na temat okoliczności uchwalenia drugiej na świecie demokratycznej konstytucji.

Część artystyczną upiększali śpiewem zespół „Mazury” i grą na rozmaitych instrumentach orkiestra dęta pod kierownictwem Aleksieja Karwana. W trakcie koncertu zabrzmiały polskie pieśni patriotyczne, ludowe i biesiadne: „Jadą mazury”, „My  Pierwsza Brygada”, „Góralu czy ci nie żal” oraz wiele, wiele innych.

Widzowie brawami i oklaskami przywitali występ chóru i orkiestry. Za aktywny udział w przygotowaniu Święta należą się podziękowania Irenie Letawinej, Swietłanie Czubaj, Maksimowi Czornemu oraz innym osobom, które przyczyniły się do przeprowadzenia tak wspaniałej uroczystości.

Walery Medlakowski, bwp

 

 


 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code