Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Lepiej raz zobaczyć, niż sto razy usłyszeć

Lepiej raz zobaczyć, niż sto razy usłyszeć

Po tym, jak w przeciągu ostatnich dwóch lat, dzięki opublikowaniu dużej ilości materiałów informacyjnych i artykułów, wzrosło zainteresowanie winniczan prawdziwą historią największego parku miejskiego im. Gorkiego. Dziś już nie są rzadkością słowa, które można usłyszeć na ulicy: „a czy wiesz, że w parku był cmentarz?” albo „Moja babcia też przyznała się, że jej ojca zamordowało NKWD i zakopało na terenie winnickiego parku”.

Po opracowaniu ogromnej ilości dokumentów archiwalnych, wyników ekshumacji ofiar represji politycznych, którą przeprowadziły Niemcy w 1943 roku, winnickie organizacje społeczne, wśród których dużą aktywność prezentują także organizacje polskie, planują w najbliższej przyszłości zaproponować władzom miasta nadanie południowo-wschodniej części parku kultury im. Gorkiego specjalny status, który zabronił by przeprowadzać w tym miejscu imprezy rozrywkowe i pozwolił na uszanowanie wszystkich pochówków, które tutaj się znajdują.

Duży rezonans i ciekawość mieszkańców wzbudziło odsłonięcie pamiątkowych tablic na ostatniej ocalałej po zniszczonej przez komunistów polskiej nekropolii, kapliczce, znajdującej się na terenie tego samego parku a plakaty ze starymi zdjęciami cmentarza oraz mapy i zdjęcia zdewastowanych grobowców wywoływały czasem szok u przechodniów, którzy dowiadywali się, że pięć metrów dalej przez dziury w ziemi widać groby możliwie nawet ich babć czy pradziadków.

Te dwanaście plansz można było oglądać w pobliżu kapliczki z zamontowanymi na niej tablicami przez całą niedzielę 31 sierpnia do godziny 20.00. Nawet w trakcie demontażu ludzie podchodzili do nich i pytali, jak wyglądał kiedyś polski cmentarz w Winnicy, jakie były jego granice w odniesieniu do dzisiejszego terenu parku.

Publikujemy na łamach portalu polonijnego „Słowo Polskie” elektroniczną wersję plansz, poświęconych starej polskiej nekropolii w Winnicy. Za pomoc w tworzeniu plansz dziękujemy wspólnocie „Historia Winnicy” oraz winnickiemu chrześcijańskiemu studiu produkcyjnemu „Clara Studio”.

Redakcja

GK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code