Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Konferencja poświęcona bezpieczeństwu zdrowotnemu w Łucku

Konferencja poświęcona bezpieczeństwu zdrowotnemu w Łucku

W dniach 20-21 maja 2021 r. w Łucku (Ukraina) odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo zdrowotne na obszarze współpracy transgranicznej Programu Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020”.

Przedsięwzięcie wspólnie z Narodowym Uniwersytetem Wołyńskim im. Łesi Ukrainki zorganizował Konsulat Generalny RP w Łucku. Spotkanie odbyło się w formie hybrydowej – część uczestników wzięła w niej udział osobiście w gmachu Uniwersytetu a pozostali online za pośrednictwem platformy Zoom.

Podczas Konferencji naukowcy z trzech państw Programu analizowali problematykę bezpieczeństwa zdrowotnego w kontekście projektów realizowanych poprzez udział w Programie. Przedyskutowano zagadnienia skutecznego zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych, społeczno-ekonomicznych skutków epidemii, czy koordynację działalności służb w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego.

Najwięcej emocji wywołały tematy dotyczące przeciwdziałania zagrożeniom pandemicznym i polityki informowania o nich. Tematy Konferencji zostały szerzej omówione w publikacji, zawierającej zbiór artykułów naukowców biorących udział w Konferencji.

Ograniczony dostęp do ochrony zdrowia czy niewystarczający dostęp do infrastruktury medycznej, to tylko niektóre z problemów z jakimi borykają się mieszkańcy polsko-białorusko-ukraińskiego pogranicza. W związku z pandemią koronowirusa, częściej niż do tej pory myślimy o bezpieczeństwie zdrowotnym. Program odpowiada na te potrzeby realizując cel tematyczny Bezpieczeństwo, który służy m.in. większej dostępności do ochrony zdrowia, przeciwdziałaniu przenoszenia chorób ponad granicami, a także rozwojowi usług społecznych.

Program aktywnie włączył się także do walki z pandemią – do szpitali realizujących współfinansowane projekty trafiły dodatkowe 3 mln euro na zakup sprzętu medycznego (respiratorów, aparatów tlenowych itp.), testów na Covid-19 i środków ochrony osobistej.

Sergij Porowczuk za: na pbu2020.eu, 5 czerwca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code