Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Koncert niepodległości w kościele Św. Jana z Dukli z udziałem „Solstów Polesia” oraz chóru im. Zarębskiego

Koncert niepodległości w kościele Św. Jana z Dukli z udziałem „Solstów Polesia” oraz chóru im. Zarębskiego

W ramach uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości ŻOMPO Związek Szlachty Polskiej 16 listopada zorganizował w Żytomierzu uroczysty koncert. W koncercie, który miał miejsce w kościele p.w. Św. Jana z Dukli wzięły udział znany zespół artystyczny „Soliści Polesia” oraz młodzieżowy chór im. Juliusz Zarębskiego.

„Soliści Polesia” wystąpili przed publicznością w następującym składzie: Natalia Trawkina (fortepian), Paweł Antoniewski (tenor) oraz Mikołaj Nagirniak (baryton). Członkowie zespołu, powstałego jeszcze w 1998 roku w Żytomierzu, są laureatami III Międzynarodowego Konkursu-Festiwalu Muzyki Słowiańskiej w Charkowie (2006) a na co dzień – solistami Żytomierskiej Filharmonii. Repertuar koncertowy zespołu łączy śpiew wokalny z muzyką fortepianową. „Ave Maria”, rapsodia Fryderyka Chopina „Lecą liście z drzewa”, polska pieśń ludowa „Bywaj dziewczę zdrowe”, oraz „Moja Ojczyzna”, autorstwa Marii Konopnickiej do muzyki Oppmana Artura Emskiego przyciągały uwagę gości, jak magnes. Na zakończenia swego wspaniałego występu Paweł Antoniewski przeczytał poezję własną, za co został nagrodzony gorącymi oklaskami.

Po „Solistach Polesia” w kościele p. w. Św. Jana z Dukli wystąpił chór imienia Juliusza Zarębskiego, pod kierownictwem artystycznym Jana Krasowskiego, wspaniałego wychowawcy młodzieży, doskonałego chórmistrza, kompozytora i aranżera. 16 listopada zespół zaśpiewał dla słuchaczy religijne i patriotyczne pieśni. Chór im. Zarębskiego już od siedemnastu lat zachwyca słuchaczy szerokimi możliwościami ludzkiego głosu, jego pięknem, barwami i różnorodnością na wielu festiwalach w Polsce, Niemczech i na Ukrainie.

Na przyjście do kościoła i wysłuchanie koncertu namówił mnie kolega. Usłyszałem chór oraz „Solistów Polesia” po raz pierwszy, koncert bardzo mi się spodobał. Na ogół nie interesuje się muzyką chóralną ani sakralną, ale lubię muzykę klasyczną. Akustyka kościoła sprzyjała wspaniałemu brzmieniu chóru – skomentował koncert Roman Ilnycki, jeden ze słuchaczy koncertu.

Podczas niedzielnego koncertu chór im. Zarębskiego zaśpiewał także pieśni, które są bardzo aktualne w dzisiejszych czasach na Ukrainie — „Modlitwę o pokój”, „Modlitwę do Bogurodzicy”, „Nie opuszczaj nas, Matko”. Dodatkową dekoracją uroczystości stały się utwory ukraińskiego kompozytora Artema Wedela, które zabrzmiały w wersji oryginalnej. Na zakończenie, chór im. Zarębskiego wykonał „Alleluję” Józefa Świdra i wiązankę patriotyczną – „Płynie Wisła, płynie” oraz „Na Wawel, na Wawel”.

Anna Denysiewicz

GK

{morfeo 683}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *