Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Ekspedycja POLSKA z winnickim Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”

Ekspedycja POLSKA z winnickim Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”

Niezwykłe lato 2020 r. zapamięta się Letnią szkołą języka polskiego „Ekspedycja POLSKA. Szkoły letnie i edukacja online”.

Na tle zamkniętych granic i ograniczonych możliwości Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” udało się jednak poprowadzić zajęcia dla dzieci i młodzieży w Winnicy. Projekt został zrealizowany przez Fundację Wolność i Demokracja, przy wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Hasło Letniej szkoły  – „Razem z nami lepszy WIDok na Polskę!” Trudno było wymyślić lepsze motto dla Szkoły, przecież dwutygodniowy program objął taki ogrom informacji i możliwości nastolatkom poznać Polskę, lepiej nauczyć się języka polskiego, poznać głębiej kulturę i tradycje, historię i obyczaje, wykonać ciekawe eksperymenty, uczestniczyć w grach psychologicznych, wycieczce, także wspólnym oglądaniu filmów i śpiewaniu!

Dzieci i młodzież pod czas roku szkolnego często nie mają czasu, aby samodzielnie obejrzeć polski film, znaleźć polską piosenkę czy współrozmówcę dla ćwiczenia języka polskiego. Ta Letnia szkoła została stworzona dlatego, by zostając na Ukrainie nastolatki mogli odwiedzić Polskę online. Cały czas rozmawiali po polsku, uczyli się nowych słów, wyrażeń, przysłów, również oglądali polskie filmy, czytali literaturę polską, poznawali kuchnię polską i legendy polskie. W taki sposób młodzież wędrowała wirtualnie prawie we wszystkie zakątki Polski: odwiedzili więc Warszawę, Gdańsk i Morze Bałtyckie, Wrocław i Karkonosze, Poznań i Łódź, oczywiście Kraków stał się rodzynką w tej ekspedycji! Codziennie uczestnicy chętnie grali w gry planszowe, które dostaliśmy WID-boksach. Jesteśmy pewni, że świat gier planszowych jest niewyczerpalny, i to była tylko jego mała część, a jednak to wielka zachęta do następnych rund i zwycięstw.

Wiele można opowiadać o tegorocznej Letnie Szkole, ale jeszcze są niezapomniane momenty: gry z chustą animacyjną, zadania dla rozwijania liderskich cech rozkręciły nawet bardzo nieśmiałych uczestników, pomogły poczuć się kimś ważnym w zespole rówieśników, nawiązać kontakt z młodszymi od siebie i na odwrót, poznać nowych przyjaciół. I to bezcenny dar dla każdego, który podarowała Fundacja Wolność i Demokracja przez „Ekspedycję Polska”!

Nie można zapomnieć o czasie spędzonym na przyrodzie, dniach sportowych. Propagowanie fizycznej aktywności wśród młodzieży jest dobre, więc chętnie graliśmy w siatkówkę, biegaliśmy sztafetę, strzelaliśmy z łuku, dmuchaliśmy bańki mydlane itp. Także badaliśmy glebę, robiliśmy różne figury z baloników, a najbardziej zapamiętały się warsztaty plastyczne, w wyniku których powstały bardzo indywidualne wizerunki na torbach ekologicznych. Twórcze podejście mistrzyni tego warsztatu wywołało atrakcyjne pomysły, które odbiły się na płótnie.

Podsumowując warto powiedzieć, że za te dwa tygodnie otrzymaliśmy informacji, doświadczenia i radości z przebywania razem tak dużo, niby spędziliśmy razem dwa miesiące: tyle wszystkiego!!! Organizatorzy i prowadzący zajęć włożyli w ten projekt wiele sił i kreatywności po to, by jak najlepiej przybliżyć Polskę dzieciom i młodzieży polskiego pochodzenia mieszkającym na Ukrainie. W tak rozmaitych zajęciach uczestnicy wesoło, aktywnie i i pożytecznie spędzili czas, wiele się nauczyli i najważniejsze – poznali bliżej Polskę. Wiele się uczymy i przekazujemy tę wiedze dalej.

Cenimy ogromnie wspólne działania z Fundacją Wolność i Demokracja, która jest pomysłodawcą i organizatorem Ekspedycji Polskiej na Ukrainie, bardzo dziękujemy Konsulatowi Generalnemu RP w Winnicy za dostarczenie WID-boksów z Warszawy do Winnicki (co było nie lada wezwaniem!), wyrażamy podziękowania za współpracę i gościnność  Centrum Kultury Polskiej im. I. J. Paderewskiego przy Winnickim Narodowym Uniwersytecie Technicznym za udostępnienie sal wykładowych dla naszej szkoły.

Pracujemy wspólnie na rzecz krzewienia języka polskiego, kultury i tradycji polskich wśród Polaków na Ukrainie.

Mamy nadzieje, że w następnym roku będziemy kontynuować tradycje Letniej Szkoły Języka polskiego i będziemy mogli przyjąć wszystkich spędzić wakacje z Polską!

Wiktoria Konowałowa, Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”, 8 września 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code