Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Echa uroczystości niepodległościowych w Winnicy

Echa uroczystości niepodległościowych w Winnicy

W tym roku Polacy Podola i Polesia obchodzili Święto Niepodległości Polski jak nigdy wcześniej. Każda większa czy mniejsza polska organizacja społeczna uważała za swój obowiązek chociażby skromnie ale zorganizować obchody niepodległościowe we własnym środowisku.

Jedna z ostatnich podobnych imprez odbyła się 24 listopada w Winnicy. Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”  zebrało  pod dachem klubu turystycznego „Merkury”, z okazji 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, swych członków oraz innych Polaków z zaprzyjaźnionych organizacji społecznych. Na uroczystość przybył także konsul KG RP w Winnicy Damian Ciarciński.

Przed widzami wystąpiły dzieci, uczniowie Polskiego Klubu, działającego przy „Polonii” i prowadzonego przez Marię Kozyrską, Ilonę Perun oraz Aleksandra Skorodumowa. Młodzi uczestnicy uroczystości wykonali dobrze znane polskie piosenki patriotyczne a także recytowali wiersze.

Nie zważając, że młodzież, biorąca udział w imprezie, na co dzień rozmawia w języku ukraińskim albo rosyjskim, w ich dykcji trudno było doszukać się jakichkolwiek błędów.

– Kto ty jesteś, Polak mały – dobrze znanym wierszem Władysława Bełzy 5-letnia Sofia Gołowań oraz 6-letni Wiktor Samochwał przypomniały miejscowym Polakom podstawowe wartości patriotyczne, o których powinna pamiętać każda osoba polskiego pochodzenia.

W atmosferze zapalonych zniczy dzieci wykonały piosenkę „Pierwsza brygada”, którą wszyscy goście wysłuchali na stojąco. Niektórzy z nich pomagali młodym artystom, podśpiewując refren.

Po części oficjalnej, w której z wielkim zaangażowaniem oprócz dzieci wzięła udział także prowadząca Maria Kozyrska, przy ciastku i kawie można było porozmawiać o wielu wspólnych sprawach – zajęciach z polskiego, przygotowaniach do rozmowy na Kartę Polaka oraz podzielić się radością z okazji wielkiego Święta – 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Niektórych gości, którzy uczestniczyli w imprezie, organizowanej przez Centrum Rozwoju I Partnerstwa „Polonia” można było później zobaczyć na winnickim Euromajdanie – wiecu poparcia dla eurointegracji Ukrainy, co świadczy o tym, że Polacy Ukrainy też czują się odpowiedzialni za lepszą przyszłość dla siebie i swoich dzieci. Przyszłość bez „sierpa i młota”, Wielkiego Głodu, kolejnych „operacji polskich” oraz Katynia…

Redakcja, bwp

 

Zdjęcia z uroczystości

{morfeo 462}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code