Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki na Ukrainie

Dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki na Ukrainie

Modlitwa przy mogiłach oficerów WP na cmentarzu w Charkowie. Fot. MSZ RP

W Dniu Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny polskie przedstawicielstwa zagraniczne na Ukrainie upamiętniły zmarłych na polskich cmentarzach w całym państwie.

W Kijowie ambasador Bartosz Cichocki, attaché obrony kmdr Maciej Nałęcz, dyrektor Instytutu Polskiego Bartosz Musiałowicz  oraz konsul Jacek Gocłowski odwiedzili m.in. Twierdzę Kijowską, gdzie na ścianie straceń upamiętnieni są Powstańcy Styczniowi, oraz Polski Cmentarz Wojenny w Kijowie-Bykowni.

We Lwowie na Cmentarzu Łyczakowskim w ramach akcji „Światełko Pamięci” zapłonęło 35 tys. zniczy. W Charkowie na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu uczczono pamięć pomordowanych przez NKWD polskich oficerów.

W Winnicy ojcowie kapucyni modlili się przy kaplicy na rzymskokatolickim cmentarzu . Konsulowie Konsulatu Generalnego RP w Łucku odwiedzili wiele trudno dostępnych cmentarzy rozsianych po łuckim okręgu konsularnym.

Dzień Wszystkich Świętych poprzedziła też akcja sprzątania polskich miejsc pamięci i cmentarzy na całej Ukraine, w której udział wzięli pracownicy polskich placówek zagranicznych i organizacji społecznych zrzeszających Polaków na Ukrainie.

Słowo Polskie za: MSZ RP, 5 listopada 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code