Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Dni polsko-ukraińskiej kultury w Starachowicach

Dni polsko-ukraińskiej kultury w Starachowicach

Już 7 rok z rzędu w partnerskim mieście Baru – Starachowicach (Polska) odbywają się dni polsko-ukraińskiej kultury.

W tym roku stronę ukraińską przedstawili chór kameralny „Cantica Anima” (kier. artystyczny – Ludmiła Chałabuda), działający przy Barskim Kulturalno-Oświatowym Związku Polaków oraz dziecięcy folklorystyczny zespół „Dżerelce” – „Źródełko” (kier. Lilia Kibitlewska), większość uczestników którego to uczniowie szkoły muzycznej w Barze.

Pierwszy zespół przedstawił mieszkańcom Starachowic utwory światowej klasyki oraz kompozycje własne w opracowaniu Ludmiły Chałabudy. Widzowie bardzo ciepło oraz z rozrzewnieniem słuchali występu kresowego zespołu.

Wychowankowie szkoły muzycznej wnieśli do swojego występu odrobinę ukraińskiego kolorytu oraz autentyczności, śpiewając polsko-ukraińską wersję piosenki „Żniwa” oraz „Oj na Iwana na Kupała”. Szczególnie zapamiętają widzowie trio flecistów (Szarawara M., Szarawara O., Kutniak T.) oraz „Wiązankę piosenek ukraińskich” w wykonaniu tak zwanych „troistych muzyków”. Do tej wiązanki weszli najbardziej znane hity ukraińskiej ludowej twórczości.

Najlepszym wynagrodzeniem dla każdego artysty są owacje publiczności. Atmosfera na sali była bardzo ciepła i przyjazna a burze owacji świadczyły o tym, że występ barczan znalazł swoje miejsce w sercu i duszy wdzięcznych słuchaczy. Podobna atmosfera panowała również i podczas występu „Źródełka” w ramach „Nocy teatrów”, gdzie efekt żywego głosu jeszcze bardziej podkreślony był otaczającymi skałami, specjalnym oświetleniem oraz magią ciemności.

Młodzi Kresowiacy na pewno zapamiętają wycieczkę do Bałtowa – słynny „Park Jurajski”, który odwiedzają rzesze turystów przyciąga olbrzymimi dinozaurami a krajoznawcza ekskursja  do Wąchocka zapamięta się dzięki koncertowi chóru w zabytkowym kościele. Kompozycja „Melodia” kompozytora Skoryka, wykonana przez Walentynę Kibitlewską (organy) oraz Janinę Wychowaniec (skrzypce) w prawie 800-letnim kościele wywołała łzy wzruszenia prawie u każdego obecnego w świątyni.
Polska gościnność, wspaniała organizacja wycieczek – za to grupa z Baru jest bardzo wdzięczna starachowickim gospodarzom. Goście z Ukrainy chętnie utrzymują kontakty z polskimi partnerami, współpraca obejmuje coraz to nowe obszary życia i działalności obu stowarzyszonych powiatów,    nawiązują się nowe znajomości, planowane są coraz to nowe projekty.

Szczególne podziękowania należą się  Barskiemu Kulturalno-oświatowemu Związkowi Polaków za zaproszenie  do udziału w uroczystościach.
Jeden z najważniejszych aspektów wycieczki do Polski – edukacyjno-kulturalny. Dla każdego małego członka wycieczki ta podróż była odkryciem oraz zapoznaniem się z kulturą oraz historią narodu polskiego, jego tradycjami, co w swojej kolejności było pojednane z występami zespołów artystycznych oraz Jej Królewską Mością – Muzyką.

Na przekonanie pani Walentyny Kibitlewskiej – muzyka nie ma granic, jej Ojczyzna to – cały świat.
Tak teraz również uważa cała ekipa mieszkańców powiatowego  miasta Bar po odwiedzeniu we wrześniu 2012 roku polskich Starachowic.

 

{morfeo 191}

Walentyna Kibitlewska – członek Barskiego Związku Polaków,
nauczycielka dziecięcej muzycznej szkoły w Barze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *