Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Chrześcijańska konferencja w Kamieńcu Podolskim

Chrześcijańska konferencja w Kamieńcu Podolskim

Zdjęcie pobrano z mirboga.ru12-13 stycznia w Kamieńcu Podolskim odbyła się V Krajowa chrześcijańska naukowo-praktyczna konferencja „Kształtowanie podstaw chrześcijańskiej ideologii w procesie duchowego odrodzenia narodu”.

W spotkaniu, poświęconym 130-leciu urodzin Jana Ogijenki (metropolity Ilariona) wzięło udział duchowieństwo, przedstawiciele wszystkich konfesji chrześcijańskich w tym i protestancki pastor.

Oprócz mieszkańców Kamieńca, w miejscowym uniwersytecie zebrali się goście z Kijowa, Charkowa, Lwowa, Czerniowiec, Chmielnickiego, Ostroga, Baru, Nikopola, Netiszyna i Dunajowiec. Specjalnym gościem był Antun Lisec z Chorwacji, który jest doktorem medycyny i przeciwnikiem aborcji.

Rozpoczęło się spotkanie od wspólnej modlitwy pod przewodnictwem protoijereja Aleksandra Cisara. Moderatorem spotkania został doktor filologii, profesor Semen Abramowicz.

Wśród poruszonych pytań na pierwszym miejscu znalazły się następujące – jak ma wyglądać duchowe oblicze Ukrainy? Jak przybliżyć kulturę narodową do biblijnych i ogólnoludzkich wartości?

Większość uczestników konferencji doszło do wniosku, że niezależnie od przynależności do konkretnej cerkwi czy kościoła, musimy zadbać o duchowy rozwój młodzieży. Jednym z kroków na tej drodze ma być wdrożenie do ukraińskiego systemu edukacji przedmiotów moralno-etycznego ukierunkowania, na przykład „Etyki Chrześcijańskiej”.

Kolejną ważną sprawą, omawianą 12-13 stycznia w Kamieńcu, była odpowiedzialność ludzi, w rękach których jest władza. Osobno rozmawiano o historii chrześcijańskich konfesji, ukraińskiej szkole średniej, juwenalnej justycji, chrześcijańskim wychowaniu w rodzinie, ustawodawstwie w relacjach pomiędzy państwem a kościołem.

Organizatorzy pod koniec pierwszego dnia spotkania przygotowali dla jego uczestników specjalny koncert bożonarodzeniowy – kolędy w wykonaniu chóru „Jasiniec”.

W drugim dniu konferencji skupiono się na trzech aspektach – kształtowanie się człowieka pod wpływem wartości chrześcijańskich, rodzina we współczesnym świecie oraz moralność i społeczeństwo XXI wieku.

Zakończyła się konferencja „Kształtowanie podstaw chrześcijańskiej ideologii w procesie duchowego odrodzenia narodu” koncertem młodzieżowego chóru „Żurawlik” w katedralnym kościele Św. Piotra.

– Oczy wszystkich wiernych są zwrócone na Jeruzalem a oczy wszystkich chrześcijan Podola na Kamieniec Podolski. A słuchając śpiewu „Żurawlika” czujemy się jak na skrzydłach, ogarnięci ciepłem i światłem – dodał na koniec biskup-ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej Leon Dubrawski.

FM, bwp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code