Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Ave Maria Latyczowska

Ave Maria Latyczowska

„W każde święto, obecność wielu ludzi w tym świętym miejscu – to wielka radość” – zaznaczył biskup Leon Dubrawski ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej podczas odpustu w Latyczowie.

„Jest to wielkie błogosławieństwo dla tych ludzi, ich rodzin, dla całej diecezji i naszego kraju. Ludzie przybywają do Matki Bożej Latyczowskiej z różnymi potrzebami, różnymi troskami. Niejednokrotnie widać, że stąd wychodzą, jakby spadł z nich ciężar, jakby zaczerpnęli tu żywej wody” – kontynuował.

W 2021 roku do Latyczowa na modlitwę do Matki Bożej Latyczowskiej przybyło wielu pielgrzymów. Sprzyjały temu warunki pogodowe oraz poprawa sytuacji epidemicznej w kraju i za granicą.
Wieczorem 5 lipca do sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej przybyły piesze pielgrzymki z Kamieńca Podolskiego (110 osób), Tomaszpola (140 osób) i Chmielnika (102 osoby). W ciszy przybyła również pielgrzymka pokutna z Nowej Uszycy (11 osób). Na rowerach przybyli pielgrzymi z Szepetówki, Lityna i Szargorodu. Po raz 35. przybył do Latyczowa 85-letni Tadeusz Sowa z Chmielnickiego.

Kulminacyjnym momentem uroczystości stała się Msza święta odpustowa, której 6 lipca, w koncelebrze z biskupami Leonem Dubrawskim, Radosławem Zmitrowiczem, biskupem emerytem Bronisławem Biernackim i dużą grupą księży, przewodniczył metropolita lwowski, arcybiskup Mieczysław Mokrzycki.

Wśród osób biorących udział we Mszy świętej byli także Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy Damian Ciarciński oraz Senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej Kazimierz Ujazdowski (były minister kultury RP) i Andrzej Pająk.

Po zakończeniu homilii arcybiskup Mieczysław Mokrzycki podarował opiekunowi sanktuarium latyczowskiego kielich, z którym sprawował Eucharystię św. Jan Paweł II.

Wokół murów latyczowskich przeszła procesja ze śpiewem TE DEUM.

Lidia Baranowska, Franciszek Miciński, 14 lipca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code