Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » 30 lat działalności Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno- Oświatowego w Kamieńcu Podolskim

30 lat działalności Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno- Oświatowego w Kamieńcu Podolskim

11 listopada 2019 r. w Miejskim Domu Kultury w Kamieńcu Podolskim zebrali się wybitni goście z Konsulem Generalnym RP w Winnicy panem Damianem Ciarcińskim na czele, miejscowi Polacy, duchowieństwo i wszyscy inni zainteresowani kulturą polską.

Zaczyna się świętowanie 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 30-lecie istnienia Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno- Oświatowego w Kamieńcu Podolskim. Gaśnie światło… Pojawia się krótka animacja ukazująca rozbiory Polski. Po niej na scenie oglądamy ekspresyjny taniec „Barwy ojczyste”, po którym zostają odśpiewane hymny Polski i Ukrainy.

Uroczystość rozpoczęła się oficjalnie. Oddano hołd tym, którzy odeszli walcząc o wolną Polskę oraz tym, którzy współtworzyli polskie Stowarzyszenie w Kamieńcu. Rozległy się dźwięki Poloneza, którego perfekcyjne wykonanie przez dzieci i młodzież ze Stowarzyszenia, pozostanie w pamięci widzów na zawsze. Występ chóru „Sursum Corda” pod dyrekcją pana Stanisława Nagórniaka, obecnego prezesa Stowarzyszenia, podkreślił  swoimi pieśniami słowa T. Kotarbińskiego, że „Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości”.

Następnie – zapoznanie z historią powstania Stowarzyszenia, dopełnione ciekawą prezentacją multimedialną, pozwoliło zebranym na powrót do trudnych początków. Jednocześnie uświadomiło zebranym, jak wiele ciekawych i różnorodnych przedsięwzięć było udziałem jego członków przez 30 lat istnienia. Duże brawa zebranych otrzymał zespół artystyczny pana Wasyla Olejnika, który zaprezentował  brawurowo trzy utwory.

Dopełnieniem wielotematowości artystycznej programu był finezyjny występ zespołu „Apelsyn”, którego artystami  są także członkowie naszego Stowarzyszenia. Po nim na scenie pojawił się znany nie tylko na Ukrainie zespół dziecięco-młodzieżowy „Kwiat na Kamieniu”. Rozbawił publiczność tańcem i śpiewem oraz zachęcił do wspólnej zabawy. Brawurowo odtańczona polka zachwyciła wszystkich. Pięknie wykonana „Dumka na dwa serca” wprowadziła widzów w klimat sienkiewiczowski. Powrotem do historii były profesjonalnie odegrane przez młodych artystów fragmenty „Pana Wołodyjowskiego” Henryka Sienkiewicza opisujące atak i zdobycie twierdzy w Kamieńcu Podolskim przez Turków. Wykorzystanie fragmentów filmu pozwoliło oglądającym poczuć się w środku wydarzeń z 1672 roku. Finałowa piosenka, której tekst do muzyki Aleksandra Ermolowa napisała Pani Tetyana Fortuna, jednocześnie autorka scenariusza uroczystości, mocno zapadła w pamięć oglądających koncert ze względu na bijącą z niej wielką miłość do miasta i jego mieszkańców. Całość występów dopełniła nostalgiczna pieśń o Podolu w wykonaniu pani Walentyny Katuszyńskiej.

Niezapomniane wrażenia estetyczno- artystyczne, które stały się udziałem wszystkich oglądających koncert, na zawsze pozostaną w ich pamięci. Zachwyt i podziw  dla zaprezentowanych przez wykonawców umiejętności i talentów  świadczy o ogromnym potencjale, który umiejętnie kształtują panie Tetyana Fortuna i Natalia Łysak oraz pan Stanisław Nagórniak.

Po koncercie  wszyscy zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć i uczestniczyć w programie  “Zaśpiewajmy dla Niepodległej” w restauracji “Stary Zamek”. Dzieci ze Stowarzyszenia zaprezentowały scenkę “Droga do Niepodległości”. Konsul Generalny pan Damian Ciarciński przypomniał w skrócie historię odzyskania wolności przez Polskę. Prezes Stowarzyszenia pan Stanisław Nagórniak wręczył podziękowania i upominki osobom zasłużonym dla  rozwoju polskości w naszym mieście. Śpiewy i tańce zakończyły radosne świętowanie i pozwoliły na integrację wszystkich, bez względu na wiek.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji koncertu z okazji 30- lecia naszego Stowarzyszenia, a szczególnie Fundacji „Wolność i Demokracja”.

Projekt został objęty wsparciem Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Wiesława Kalista, nauczyciel skierowany przez ORPEG, 18 listopada 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code