Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » 20 lat Polski w NATO

20 lat Polski w NATO

Polska została członkiem NATO 12 marca 1999 roku. Z okazji 20-lecia wstąpienia kraju do Sojuszu Pólnocnoatlantyckiego odbywają się pikniki pod hasłem „20 lat Polski w NATO”.

Spotkania zorganizowano w 20 miejscowościach, między innymi w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdyni, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Rzeszowie, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Tomaszowie Mazowieckim i Żaganiu.

Ministerstwo Obrony Narodowej zaplanowało m.in. pokazy sprzętu wojskowego, koncerty wojskowych orkiestr, wszyscy chętni mogli także skosztować  wojskowej grochówki.
Piknik w Rzeszowie, w siedzibie I Batalionu Strzelców Podhalańskich, odwiedził premier Mateusz Morawiecki. Wcześniej szef rządu złożył wieniec pod pomnikiem I Pułku Strzelców Podhalańskich AK oraz zapalił znicz pod obeliskiem żołnierza poległego w Afganistanie na terenie jednostki.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział w pikniku odbywającym się w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.

W komunikacie Ministerstwa Obrony napisano, że członkostwo w Pakcie Północnoatlantyckim, „najpotężniejszym sojuszu polityczno-wojskowym na świecie, dało nie tylko gwarancje bezpieczeństwa w postaci artykułu 5 Traktatu Waszyngtońskiego, ale doprowadziło do wzrostu pozycji i znaczenia kraju na arenie międzynarodowej”.

Walentyna Jusupowa na podstawie informacji polskich mediów, 18 marca 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code