Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » 19 maja najbardziej kasowy film ukraińskiej produkcji zostanie pokazany w Europarlamencie

19 maja najbardziej kasowy film ukraińskiej produkcji zostanie pokazany w Europarlamencie

Film Achtema Seitabliewa „Cyborgi”, opowiadający o obronie donieckiego lotniska w 2014 roku, zostanie wyemitowany w Brukseli. Udział w przeglądzie produkcji zgłosiło szereg eurodeputowanych, m.in. Dariusz Rosati, przewodniczący Komisji Parlamentarnej Stowarzyszenia UE-Ukraina.

W czasie trzech miesięcy pokazów w ukraińskich kinach film„Cyborgi” zarobił ponad 23 milionów hrywien. Ukraińskie Ministerstwo Polityki Informacyjnej razem z MSZ i ukraińską delegacją parlamentarną planują zaprezentować go w większości europejskich stolic.

Film w reżyserii Achtema Sechtabliewa – aktora oraz reżysera krymskotatarskiego pochodzenia opowiada o najbardziej aktywnej fazie obrony donieckiego lotniska przed rosyjskimi i separatystycznymi ugrupowaniami. Jak zaznaczają żołnierze, którzy walczyli w tym okresie w Piskach i w terminalach lotniska, film bardzo dokładnie odtwarza  wszystkie szczegóły walk i pokazuje podejście do wojny z kilku punktów widzenia – młodego i utalentowanego muzyka, starszego wiekiem żołnierza, który poszedł na wojnę, bo tak postąpił jego syn, nacjonalisty oraz wziętych do niewoli jeńców – rosyjskich żołnierzy i separatystów. Część aktorów rozmawia w języku rosyjskim, inna część – po ukraińsku.

Film „Cyborgi” jest uważany za najbardziej udany ukraiński film wszech czasów.

Słowo Polskie, 09.03.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code