Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » 16 grudnia w holu Winnickiej Rady Miasta odbyło się otwarcie wystawy o stosunkach dyplomatycznych Polski i Ukrainy w latach 1917-1921

16 grudnia w holu Winnickiej Rady Miasta odbyło się otwarcie wystawy o stosunkach dyplomatycznych Polski i Ukrainy w latach 1917-1921

Wystawa „Stosunki ukraińsko-polskie w latach 1917–1921: historia instytucjonalna, etap tworzenia dokumentów archiwalnych” powstała we współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy, Państwowej Służby Archiwów Ukrainy, Naukowego Towarzystwa Historii Dyplomacji i Stosunków Międzynarodowych, Instytutu Polskiego w Kijowie, Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych RP oraz Centralnego Państwowego Archiwum Wyższych Organów Władzy i Administracji Ukrainy.

W otwarciu ekspozycji wzięli udział m.in. kierownik Departamentu Kultury RM Winnicy Maksym Filanczuk, Konsul KG RP w Winnicy Damian Ciarciński, naukowcy, przedstawiciele organizacji polskich, oraz mediów.

Wystawa składa się z 6 plansz, przedstawiających rozwój polsko-ukraińskich stosunków dyplomatycznych w pierwszych latach odrodzenia się państwa polskiego po latach zaborów oraz utworzenia w 1917 roku Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Na każdej z plansz dzięki mozolnej pracy archiwistów z obydwu krajów widoczne są unikatowe dokumenty na temat powstania polskich placówek dyplomatycznych w Odessie i Kijowie zaledwie miesiąc po pojawieniu II RP na mapie Europy oraz o lustrzanym tworzeniu ukraińskich placówek dyplomatycznych w Gdańsku i Warszawie. Ciekawostką jest także oryginał tekstu polsko-ukraińskiej konwencji zbrojnej z 1920 r., na którym widnieje podpis Walerego Sławka, który urodził się w Strutynce niedaleko Winnicy.

Na innych planszach widać dokumenty potwierdzające pierwsze stosunki gospodarcze między Polską a Ukrainą, m.in. o zaciągnięciu przez URL długu u Polski, gwarancją zwrotu jakiego miałoby być podolskie zboże.

W słowach powitalnych urzędnicy podkreślali znaczenie Winnicy jako tymczasowej stolicy URL w okresie 1919-1920, wspominając o spotkaniu Józefa Piłsudskiego i Symona Petlury w tym mieście. Konsul Damian Ciarciński przypomniał, że pierwsze próby tworzenia polskich placówek dyplomatycznych na Ukrainie często były wspierane z datków osób prywatnych. Zmagały się one z częstą zmianą władzy na tych terenach oraz naznaczone były wieloma trudnościami.

Wystawa „Stosunki ukraińsko-polskie w latach 1917–1921: historia instytucjonalna, etap tworzenia dokumentów archiwalnych” będzie dostępna do obejrzenia do 18 grudnia 2019 r.

Redakcja, 18 grudnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code