Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » 10 lat z rzędu projekt „Katolickie Boże Narodzenie” kroczy przez Sławutę

10 lat z rzędu projekt „Katolickie Boże Narodzenie” kroczy przez Sławutę

Katolickie Boże Narodzenie to szczególne święto religijne, które napełnia ludzkie serca ciepłem i miłosierdziem.  Jest ono obchodzone 25 grudnia w wielu krajach na całym świecie na cześć Narodzenia Syna Bożego.

To jedno z największych świąt w świecie katolickim, które wypada na najdłuższą noc w roku, kiedy zgodnie z wiarą chrześcijan obrządku zachodniego, urodził się Jezus Chrystus.

10 lat z rzędu w okręgu sławuckim kroczy międzynarodowy projekt „Katolickie Boże Narodzenie”. Jego celem jest zjednoczenie ludzi z różnych krajów i wyznań wokół tego wspaniałego święta.

21 grudnia w szkole nr 4 miasta Sławuty odbyło się jubileuszowe spotkanie wszystkich uczestników projektu „Katolickie Boże Narodzenie”. Fejeryczne widowisko zanurzyło nas w odległych czasach Narodzenia Zbawiciela, przeniosło do małej szopki  z owcami i Dzieciątkiem w żłobie i na cały świat rozsławiło Bożego Syna.

Boże Narodzenie to święto spotkań, rodzinnego ogniska, ciepła, miłości, bezgranicznej radości. W tym dniu każda rodzina gromadzi się za świątecznym bożonarodzeniowym stołem i z wielką przyjemnością przyjmuje gości.

Do naszej szkoły też zawitali goście: zastępca burmistrza – Igor Pigol, przewodnicząca wydziału edukacji Elmira Perepełycia, zastępca przewodniczącego wydziału edukacji Tatiana Wisyk.  Również na święcie przywitaliśmy założycieli projektu Andrzeja Sukacza, Mychajła Nieczaja, Marię Kowalczuk i Oksanę Kyryczenko.

Impreza rozpoczęła się od  powitania przez dyrektora szkoły Iryny Janisiewicz i nauczycielkę języka polskiego Oksanę Kyryczenko. Świąteczne przedstawienie „Jasełka” składało się z 7 części, zawierając prawie wszystkie etapy tradycyjnych obchodów ludowych: „Gwiazdorzy”, „Pasterze”, „Aniołki”, „Trzej królowie”, „Dary”, „Powitania w różnych językach”. Pomiędzy jednym obrzędem a drugim śpiewaliśmy piosenki świąteczne (kolędy), przygotowane przez nauczycielkę muzyki Oksanę Тomczuk.

Scenariusz do tego  teatralnego przedstawienia został stworzony  przez  Oksanę Kyryczenko. Jasełka bożonarodzeniowe były niezwykle kolorowym i wesołym świętem. Zapłonowym humorem kostiumowi bohaterowie tej akcji zaimponowali i dorosłym i dzieciom.

Ogółem w „Jasełkach” wzięło udział ponad 130 dzieci. Uczestnicy bożonarodzeniowej szopki otrzymali prezenty od Konsulatu Generalnego RP w Winnicy.  Wyrażamy szczerą wdzięczność za życzenia od pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i jego żony Agaty Kornhauser-Dudy, Konsula Generalnego RP w Winnicy Damiana Ciarcińskiego, Jarosława i Jurija Paszyńskich.

W okresie świątecznym ważne  jest aby pomagać chorym, sierotom, wdowom, tym którzy z różnych przyczyn są pozbawieni świątecznej radości. Zgodnie z tradycją na imprezie zostalo obdarowanych prezentami siedmioro dzieci ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi i starsi ludzie, którzy doznali represji i zostali wysłani do Kazachstanu.

Wyrażamy wdzięczność wszystkim organizatorom i uczestnikom święta.  Również jesteśmy bardzo wdzięczni rodzicom za aktywny udział w życiu szkoły.

Boże Narodzenie jest jasnym i uduchowionym świętem! Niech wypełni nasze życie zaciszem, harmonią, ciepłem i radością.

Niech ten dzień i cały rok będzie wesoły,
Boża łaska zawsze niech panuje w domu.
Nieszczęść nie znać, ani cierpień, ale żyć w dostatku i
Narodzeniu Chrystusa radować się faktu!

Życzymy spokojnych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych z bliskimi, w ciepłej rodzinnej atmosferze oraz samych szczęśliwych dni w nadchodzącym Nowym Roku.
Radosnych Świąt Bożego Narodzenia!

Ogorodnyk Iryna, nauczycielka języka ukraińskiego, tłumaczenie Lidia Baranowska, 18 stycznia 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code