Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Христос Воскрес! Chrześcijanie wschodniego obrządku świętują Wielkanoc

Христос Воскрес! Chrześcijanie wschodniego obrządku świętują Wielkanoc

Grekokatolicy, prawosławni patriarchatu moskiewskiego i kijowskiego, autokefaliści i wierni innych obrządków wschodnich obchodzili 7 kwietnia Wielką Sobotę, kończąc w ten sposób czas oczekiwania na Święta Wielkanocne.

Na Ukrainie wierni wschodniego obrządku znacznie bardziej rygorystycznie przygotowują się do Wielkanocy. Wielu z nich przez dwa dni przed Paschy zachowuje bardzo ścisły post – łącznie z ograniczeniem picia wody.

W roku 2018 Wielkanoc w cerkwiach przypada tydzień później, niż w Kościele katolickim zachodniego obrządku. Podobnie jak dla katolików rzymskich, dla wiernych obrządku wschodniego to najważniejszy czas roku liturgicznego.

Nawiązuje do Zmartwychwstania Jezusowego, symbolizującego zwycięstwo nad śmiercią, tak i do Paschy – wyzwolenia z niewoli egipskiej.

W Wielką Sobotę do późnej nocy w cerkwiach adorowana jest płaszczenica z wizerunkiem Chrystusa złożonego do grobu. W tym dniu, podobnie jak to jest u wyznawców kościoła rzymskokatolickiego, grekokatolicy święcą pokarmy (prawosławni przeważnie w porze wieczornej lub nad ranem). W niedzielę w cerkwiach od północy odprawione zostaną wielkanocne nabożeństwa rezurekcyjne.

Okres postów, dodatkowych umartwień i wyciszenia, zakończy się uroczystą Jutrznią Wielkanocną, która rozpoczyna się zazwyczaj o 6 rano. Podczas nabożeństwa śpiewany jest troparion paschalny.

Grekokatolicy i prawosławni rozpoczną Wielkanoc od świątecznego śniadania. Nieodłącznym elementem świąt jest dzielenie się jajkiem i pozdrawianie się słowami „Христос Воскрес!” (Chrystus zmartwychwstał). Odpowiadają słowami „Воістину Воскрес!” (Prawdziwie Zmartwychwstał) Wierni wspominają też zmarłych. Na cmentarze  ruszają procesje.

Słowo Polskie, 08.04.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code