Z inicjatywy dwóch organizacji stowarzyszonych w Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie – Narodowo-Kulturalnego Stowarzyszenia Polaków „Polska Nuta” z Odessy oraz „Polonia Semper Fidelis” z Mikołajowa – 27 i 28 października odbyło się sprzątanie zapomnianych grobów Polaków w Odessie i w Mikołajowie.
Na Katolickim Cmentarzu w Odessie zebrało się około 35 osób, członków „Polskiej Nuty”, Stowarzyszenia im. Jana Pawła II z Rozdzielnej oraz pracownica KG RP w Odessie Katarzyna Hornecka z dziećmi. Na pochwałę za przygotowanie potrzebnego sprzętu: narzędzi, rękawic i worków zasługuje przede wszystkim kierownictwo „Polskiej Nuty” z prezes Eugenia Fedczyszyną na czele. Wszyscy, w tym dzieci i młodzież, w pocie czoła grabili oraz pakowali liście i śmieci do przygotowanych worków. Dzięki wspólnemu wysiłkowi kilkadziesiąt grobów nabrało odświętnego wyglądu. Biskup Bronisław Biernacki 2 listopada będzie mógł odprawić mszę świętą za dusze zmarłych w piękniejszym otoczeniu.
Pracujących wspomogła również reżyserka Joanna Kos-Krauze, przebywająca w Odessie na XIII Dniach Kina Polskiego. Sonia Pajgert z „Polskiej Nuty” oprowadziła słynnego gościa i opowiedziała o smutnym losie polskich grobów, których liczba zmniejsza się każdego roku. Na miejscu zaniedbanych i opuszczonych grobów pojawiają się nowe pochówki osób, których rodziny w jakiś sposób potrafią przekonać władze cmentarza do udostępnienia miejsca na grób lub grobowiec rodzinny. Joanna Kos-Krauze mocno zainteresowała się losem cmentarza i zapowiedziała wsparcie „Polskiej Nuty” w wysiłkach ratowania polskich mogił.
Uporządkowania grobów Polaków na „Starym Cmentarzu” w Mikołajowie podjęło się Stowarzyszenie „Polonia Semper Fidelis” z prezes Olgą Doriną na czele. W akcji wziął udział także konsul Łukasz Winny.
W tym roku uporządkowano kilkanaście grobów znanych Polaków, między innymi nagrobek Pawła Przeborskiego (1829-1876), lekarza wojskowego Floty Czarnomorskiej, ojca Antoniego Przeborskiego (1871-1941) – znanego profesora matematyki na Uniwersytecie Warszawskim i Politechnice Warszawskiej. Organizacja od 2013 r. porządkuje groby Polaków, zaznaczając, że tych opuszczonych jest znacznie więcej. 100 lat temu w Mikołajowie mieszkało 10% katolików, z których spora część to byli Polacy. Organizacja zapowiada dalsze działania na rzecz porządkowania polskich grobów.
Słowo Polskie na podstawie informacji KG RP w Odessie, 7 listopada 2018 r.
Leave a Reply