Polskie MSZ odreagowało na przyjęcie nowej ustawy o edukacji na Ukrainie

Fot. http://www.dk.com.ua

7 września na przyjęcie przez ukraiński parlament nowej ustawy o edukacji odreagowały Rumunia, Węgry oraz Polska.

W wyjaśnieniach polskiego MSZ czytamy o tym, że „ministerstwu Spraw Zagranicznych RP proces zmian ustawy o edukacji na Ukrainie był znany od początku. Sprawa ta była m.in. poruszana podczas posiedzenia Komisji konsultacyjnej do spraw szkolnictwa mniejszości narodowych w kwietniu 2017 oraz spotkań Ambasadora RP z przedstawicielami Ministerstwa Oświaty i Nauki Ukrainy.”

W tekście projektu przyjętej przez Radę Najwyższą ustawy znalazła się wzmianka o możliwości używania w procesie nauczania języków obcych – angielskiego oraz oficjalnych języków Unii Europejskiej (red. także polskiego).

Wyjaśnienia MSZ w związku z ustawą o edukacji i nauczaniem w języku polskim na Ukrainie

W związku z publikacjami dot. rzekomego zakazu nauczania w jęz. polskim na Ukrainie, MSZ RP informuje co następuje.

Ministerstwu Spraw Zagranicznych RP proces zmian ustawy o edukacji na Ukrainie był znany od początku. Sprawa ta była m.in. poruszana podczas posiedzenia Komisji konsultacyjnej do spraw szkolnictwa mniejszości narodowych w kwietniu 2017 oraz spotkań Ambasadora RP z przedstawicielami Ministerstwa Oświaty i Nauki Ukrainy.

Strona ukraińska podkreślała konsekwentnie, że celem ustawy przyjętej ostatecznie 5 września nie jest rugowanie języków mniejszości narodowych.

Ustawa gwarantuje osobom należącym do grup etnicznych i mniejszości narodowych prawo do nauki w języku narodowym obok nauczania w języku ukraińskim w zakładach przedszkolnych i ogólnej oświaty (tj. szkoła podstawowa i szkoła średnia). Jednocześnie zapis ten zawiera gwarancję dotyczącą prawa uczenia języka narodowego w państwowych i samorządowych zakładach nauki lub przez narodowe  stowarzyszenia kulturalno-oświatowej.

MSZ będzie uważnie obserwować proces wdrożenia ustawy w życie i podejmie wszelkie niezbędne działania, by zapewnić Polakom na Ukrainie dostęp do nauki w języku polskim. Jesteśmy przekonani, że strona ukraińska dotrzyma zobowiązania do konsultowania z nami ew. regulacji dotyczących używania języków mniejszości narodowych.

Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Słowo Polskie, 09.09.17 r.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *