Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP z zadowoleniem przyjęło zwolnienie przez władze rosyjskie obywateli Ukrainy więzionych na terytorium Rosji, w tym Oleha Sencowa oraz ukraińskich marynarzy zatrzymanych w Cieśninie Kerczeńskiej.
– Stało się to dzięki wysiłkom władz ukraińskich oraz ustawicznym działaniom społeczności międzynarodowej, która stanowczo domagała się od władz rosyjskich zwolnienia więźniów – czytamy w komunikacie Biura Rzecznika Prasowego MSZ.
Wymiana więźniów między Rosją a Ukrainą przebiegła w formule „35 na 35”. W zamian za ukraińskich więźniów politycznych przetrzymywanych w Rosji władze ukraińskie zgodziły się wydać jednego z kluczowych świadków w sprawie zestrzelenia nad okupowanym Donbasem malezyjskiego Boeinga Wołodymyra Cemacha.
– Cieszymy się, że powrócił do kraju także reżyser Ołeh Sencow, ubiegłoroczny laureat nagrody Ministra Spraw Zagranicznych Jacka Czaputowicza Pro Dignitate Humana, przyznawanej za pełne poświęcenia i bezkompromisowe działania w obronie osób prześladowanych i niezłomną postawę w obronie praw jednostki i godności ludzkiej – czytamy w komunikacie resortu.
Polska uczestniczyła w międzynarodowych zabiegach na rzecz przywrócenia wolności obywatelom Ukrainy przetrzymywanym w Rosji poprzez przyjęcie uchwały Sejmu RP z 15 czerwca 2018 r., współinicjowane rezolucje i debaty Parlamentu Europejskiego, briefing Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. sytuacji na Ukrainie z 29 maja 2018, raport dla Międzynarodowego Trybunału Karnego z kwietnia 2016 czy interwencję na forum OBWE.
Słowo Polskie za: MSZ RP, ONET, 9 sierpnia 2019 r.
lp
Leave a Reply