Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Żytomierzanin, Aleksander Baszyński, wziął udział w międzynarodowym projekcie „Twój Vincent”

Żytomierzanin, Aleksander Baszyński, wziął udział w międzynarodowym projekcie „Twój Vincent”

„Twój Vincent” to brytyjsko-polski, pełnometrażowy film animowany techniką malarską z 2017 roku w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. Film trwa około 90 minut. Scenariusz został stworzony przez reżyserkę Dorotę Kobielę we współpracy z poetą i prozaikiem Jackiem Dehnelem. Fabułę stanowi życie i śmierć Vincenta van Gogha.

Z kolei „Loving Vincent” jest pierwszą na świecie pełnometrażową animacją malarską. Film złożony jest z około 65 000 obrazów malowanych farbą olejną na płótnie, wykonanych w ciągu 7 lat przez przeszło 100 malarzy polskich i zagranicznych techniką wiernie naśladującą twórczość van Gogha. Na jedną sekundę filmu przypada 12 obrazów. Animowane postaci, opowiadające o życiu artysty są jednocześnie bohaterami jego własnych obrazów, których przeszło 120 zostanie wkomponowanych w kadry filmu. Film powstał w gdańskich pracowniach, częściowo też we Wrocławiu i w Wielkiej Brytanii.

Fabuła filmu opowiada burzliwe koleje losu artysty i jego tragiczną śmierć. Jest osnuta na kanwie jego obrazów, a narracja jest prowadzona przez znajomych malarza – postaci występujące na jego portretach, które w formie wywiadów wyjaśniają przebieg zdarzeń. Fakty z życia van Gogha zostały ustalone m.in. na podstawie 800 napisanych przez niego listów.

Dorota Kobiela jest malarką i reżyserką, Hugh Welchman – brytyjskim producentem filmowym, którego animowany Piotruś i Wilk zdobył statuetkę Oscara 2007 za Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany. Welchman był również zaangażowany w realizację pełnometrażowego filmu Magiczny fortepian (2011), będącego połączeniem nowoczesnej animacji ze zdjęciami aktorskimi i stanowiącego przygodową opowieść inspirowaną postacią polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.

Film został sfinansowany m.in. przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz portal Kickstarter.

„To rozpoczęło się 10 lat temu, kiedy ja zdecydowałam połączyć swoją pasję do rysowania i nagrania filmów, żeby powstała historia na 7-u minutowa. Ale wyszedł cały film, jaki ja nie mogłaby sama zrobić. Dla tego dołączyli się artysty z całego świata”, – mówi reżyser filmu Dorota Kobiela.

„Moja żona zakochała się w marzenie stworzenia takiego filmu jeszcze 10 lat temu. Wtedy  jeszcze nie byliśmy małżeństwem. Najpierw ja zakochał się w niej, a później w jej projekt. My zrozumieliśmy, że Vincent van Gogh zachwyca cały świat. Chcieliśmy opowiedzieć historię o życiu Vincenta, jakiego on nigdy nie rysował. Jak na przykład wspomnienia z dzieciństwa czy okoliczności śmierci” – opowiada producent Hugh Welchman.

„Udział w takim projekcie dla artysty, to jak  wojsko dla chłopca. Nie każdy może wysiedzieć w ciągu kilku miesięcy każdego dnia i rysować to samo. To jest prawdziwy konwejer artystyczny. Wychowuje samodyscyplinę i pracę w zespole. Bowiem błąd jednego – to problem dla wszystkich. Czasem ja na 20 minut wychodziłem wcześniej z domu, żeby pojechać innym transportem niż zwykle, na tyle wszystko było monotonne. Kiedy zakończyliśmy projekt, ja pewny czas starałem się nawet nie pojawiać się w tym rejonie Wrocławia, gdzie mieściło się studio. A za dwa tygodni po zakończeniu projektu pojawiło się uczucie niepokoju, bo bardzo przywiązałem się do tego filmu” – mówi Żytomierzanin Aleksander Baszyński, malarz, który też brał udział w tym projekcie, pracując we wrocławskiej pracowni. Aleksander Baszyński, jeszcze jako uczeń odwiedzał szkołę artystyczna w Żytomierzu. Po ukończeniu wydziału malarstwa Narodowej Akademii Sztuk Pięknych i architektury kontynuuje studia w Polsce, we Wrocławiu w Akademii Sztuk Pięknych i projektowania.

Premiera filmu odbyła się w czerwcu 2017 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych, gdzie  otrzymał „Nagrodę widzów”. W lipcu 2017 roku film uczestniczył w pozakonkursowym programie „Specjalnie pokazy” Odeskiego Międzynarodowego Kino Festiwalu. W ogółnoukraińskim pokazie film jest dostępny od 23 listopada ubiegłego roku.

Walentyna Jusupowa, 13.01.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *