Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Zwycięska ofensywa 14 Pułku Piechoty WP nad Zbrucz we wrześniu 1920 roku

Zwycięska ofensywa 14 Pułku Piechoty WP nad Zbrucz we wrześniu 1920 roku

Fot. Wikipedia

W mocy z 13 na 14 września wszystkie oddziały 12-ej dywizji piechoty zajęły wyjściowe stanowiska do działań zaczepnych w rejonie Rohatyna.

Natarcie rozpoczęło się 15 września o godzinie 5 dwiema kolumnami. XXIV brygada piechoty w składzie 51-go i 54-go pułku z rejonu Fraga — Podgórz uderzyła na Podkamień — Podgrodzie, akcję tę wspierały baterje I dywizjonu, ostrzeliwując klasztor Fragę i Łysą Górę, baterje zaś II dywizjonu—Podkamień i Podgrodzie.

Po zdobyciu tych miejscowości I-a i 2-a baterje zajęły pozycje w Fradze, 3-a baterja zaś w Strzeliskach Nowych. Baterje II dywizjonu przeszły przez Podkamień do rejonu Czercze. Obydwa dywizjony osiągnęły Rohatyn w dniu 16 września.

XXIII brygada piechoty w składzie 52-go i 53-go pułków piechoty kresowej, wspierana przez III dywizjon 12-go pułku artylerji polowej, uderzyła przez Kniahinicze na Rohatyn. Natarcie to wspierały baterje z pozycji we wsi Knihinicze, jednocześnie ogniem odpierając nieprzyjaciela, który chciał zająć wieś Zagórze. Po złamaniu oporu w dniu 16 września dywizjon osiągnął Sołomiec i wszedł do Rohatyna.

Nieprzyjaciel w popłochu cofał się na wschód. Polskie oddziały ruszyły do pościgu: XXIV brygada piechoty z I i II dywizjonami przez Kutce — Dobryniów, łamiąc opór nieprzyjaciela przy tej miejscowości, po czym dążyła następnego dnia leśnymi drogami przez Kurzany — Łeśniki, skąd II dywizjon otworzył ogień na Brzeżany, które zajęto.

Baterje III dywizjonu, przydzielone do XXIII brygady piechoty, przez Cześniki — Podkamień osiągnęły Demnię, gdzie nocowały, aby w dniu następnym, kierując się przez Brzeżany — Posuchowce, ostrzeliwując ogniem Żółnówkę, następnie forsownym marszem przez Liljatyn, Kozowę, Budyłów, Taurów osiągnąć w dniu 18 września Jeziernę. Nieprzyjaciel przeprowadził tak szybki odwrót, że oddziały polskie utraciły z nim styczność.

W dniu 18 i 19 września I i II dywizjony maszerowały w dalszym ciągu przez Szybalin — Taurów — Kozłów, osiągając rejom Pokropiwnę, poczem. następnego dnia przez Curowce — Iwaszków przeszły do rejonu Zbaraża łącznie z oddziałami XXIV brygady piechoty. W tym samym dlniu baterje III dywizjonu z 52-im pułkiem piechoty z Jeziernej osiągnęły przez Tarnopol Bajkowce.

Słowo Polskie za: Stanisław Turek, 1928 r., Warszawa, 5 sierpnia 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code