Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Zwierzchnik Cerkwi Greckokatolickiej modlił się na Jasnej Górze w intencji polsko-ukraińskiego pojednania

Zwierzchnik Cerkwi Greckokatolickiej modlił się na Jasnej Górze w intencji polsko-ukraińskiego pojednania

Źródło - www.credo-ua.org– Pozytywne zmiany w polsko-ukraińskich stosunkach, za którymi spostrzegamy w ostatnich miesiącach – to wielkie błogosławieństwo od Boga i jednocześnie realizacja proroczej wizji Świętego Jana Pawła II, dotyczącej polsko-ukraińskiego pojednania – powiedział podczas kazania u stóp Matki Bożej Częstochowskiej arcybiskup Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej Swiatosław Szewczuk.

Podczas swojego dwudniowego pobytu w Polsce (8-9 czerwca) JE zaznaczył, że w imieniu swoich poprzedników – Mirosława Lubaczewskiego i Lubomira Guzara, chce podziękować za wsparcie duchowe i solidarność Polaków z Ukraińcami, szczególnie ze strony duchowieństwa rzymskokatolickiego w Polsce i na Ukrainie.

Jednym z takich przejawów jedności wg arcybiskupa Szewczuka było specjalne nabożeństwo, przeprowadzone przez Ojców Paulinów na Jasnej Górze w intencji pokoju na Ukrainie.

Ostatnie wydarzenia na Majdanie i wschodzie Ukrainy jeszcze bardziej zjednoczyły nasze narody i potwierdziły, że potrzebujemy siebie nawzajem. Niech Wszechmocny Bóg za wstawiennictwem Jana Pawła II i wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny w jej Jasnogórskim Obrazie łaskami słynącym pomoże polskiemu i ukraińskiemu narodom wzmocnić przyjaźń i stosunki dobrosąsiedzkie, żebyśmy mogli dzielić się darami duchowymi na chwałę Boga! – dodał metropolita UGKC.

W 1988 roku prymas Józef Glemp na Jasnej Górze witał kardynała działającej wówczas w podziemiu cerkwi grekokatolickiej na Ukrainie Mirosława Lubaczewskiego. Odbywało się to rocznicę Tysiąclecia Chrztu Rusi Kijowskiej. Głównym inicjatorem tego spotkania był Papież Jan Paweł II .

Słowo Polskie na podstawie informacji credo-ua.org, 11.05.15 r.