Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Zrozumieć Symona Petlurę

Zrozumieć Symona Petlurę

Żeby zrozumieć historię Ukrainy warto poznać jednego z najważniejszych jej bohaterów – Symona Petlurę. To wybitny ukraiński polityk i działacz wojskowy, biografię którego przerysowała w „czerwonych” kolorach bolszewicka propaganda oraz ideologia.

Książka „Symon Petlura. Naczelny Ataman” jest pierwszą takiego typu publikacją w języku polskim, która została wydana w Polsce, pozwalającą polskiemu czytelnikowi bliżej poznać postać, desperacko walczącą o niepodległość Ukrainy w obliczu zagrożenia ze strony wschodniego okupanta na przełomie drugiej i trzeciej dekady XX wieku.

W publikacji umieszczono unikatowe dokumenty historyczne, osobiste wspomnienia Naczelnego Atamana, a także materiały, związane z podpisaniem polsko-ukraińskiego sojuszu w walce przeciwko bolszewikom.

Przedmowę do książki o Petlurze napisał znany ukraiński naukowiec Mirosław Popowicz. W lekturze zostały wykorzystane listy, dokumenty z archiwów w Nowym Yorku oraz Kijowie.

Książka ukazała się dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury RP oraz ukraińskiego Instytutu Badań Naukowych im. Petra Jacyka (Kijów).

Sergij Porowczuk dla SP, 05.12.16 r.