Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Została podpisana Umowa Stowarzyszeniowa pomiędzy Ukrainą a UE

Została podpisana Umowa Stowarzyszeniowa pomiędzy Ukrainą a UE

27 czerwca po siedmiu miesiącach od nieudanego szczytu w Wilnie Ukraina podpisała wreszcie Umowę Stowarzyszeniową z Unią Europejską.

Uroczystość podpisania odbyła się w Brukseli. Podobny dokument parafowali także premierzy Gruzji oraz Mołdawii. Sam proces trwał blisko 30 minut. Na początku przedstawiciele trzech nowych państw aspirujących do członkostwa w UE przedstawili krótko swoją wizję przyszłości w europejskiej wspólnocie. Następnie w pierwszej kolejności podpisy złożyli premierzy Gruzji Irakli Garibaszwili i Mołdawii Iurie Leanca oraz przewodniczący Rady Europejskiej Van Rompuy i Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Potem do podpisywania dokumentów przystąpili także przywódcy wszystkich 28 państw UE.

Pierwsza część (polityczna) umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE została podpisana jeszcze w marcu. Ale najważniejszym jest porozumienie gospodarcze, podpisane 27 czerwca. DCFTA (umowa o wolnym handlu) ma w szybkim czasie otworzyć rynek UE dla Ukrainy i na odwrót, eliminując ponad 99% wszystkich ceł.

Redakcja, bwp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code