Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Znicze w Mohylowie Podolskim

Znicze w Mohylowie Podolskim

1 listopada przypada dzień Wszystkich Świętych i rozpoczyna się okres poświęcony wspomnieniom zmarłych. Dlatego tego dnia wierni odwiedzają groby swoich bliskich, aby zapalić na nich znicze, złożyć okolicznościowe wieńce i wiązanki, pomodlić się za zmarłych. Zwyczaj ten jest także praktykowany przez osoby bezwyznaniowe i niewierzące, jako wyraz pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym.

Tradycję tę kultywuje również Kulturalno-Oświatowa Organizacja „Polonia-Podole” z Mohylowa Podolskiego, która przystąpiła do programu „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” i w jego ramach uporządkowała wiele polskich nagrobków na cmentarzach w Mohylowie Podolskim i Jaryszowie.

1 listopada członkowie organizacji polonijnej udali się na mohylowską nekropolię, aby uczcić pamięć zmarłych, pomodlić się w zadumie jesiennego dnia i zapalić znicze na nagrobkach tych, którzy odeszli już do wieczności. Towarzyszył im proboszcz miejscowej parafii rzymskokatolickiej o. Paweł Gryszak, który przewodniczył modlitwie za zmarłych spoczywających na tym cmentarzu.

Akcja zapalenia zniczy na starym polskim cmentarzu w Mohylowie odbyła się przy współpracy z winnickim Stowarzyszeniem „Kresowiacy” i została objęta patronatem Konsulatu Generalnego RP w Winnicy.

Barbara Dziurkowska, nauczyciel skierowany przez ORPEG do Mohylowa Podolskiego, 02.11.16 r.