Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Znany polski traumatolog bezpłatnie leczył mieszkańców Lwowa

Znany polski traumatolog bezpłatnie leczył mieszkańców Lwowa

Wybitny polski ortopeda-traumatolog prof. Julian Dutka w przeciągu kilku dni udzielał w stolicy Galicji Wschodniej darmowych konsultacji lwowskim pacjentom i dzielił się doświadczeniem z ukraińskimi kolegami.

W 8. Miejskim Szpitalu Klinicznym Dutka pomagał cierpiącym na ciężkie formy patologii ortopedycznej. Dzięki jego nowatorskiej koncepcji zoperowano chorą na deformację stawu kolanowego.
Profesor Julian Dutka to znany na cały świecie fachowiec w dziedzinie ortopedii i traumatologii. Obecnie pełni funkcję kierownika oddział chirurgii ortopedycznej  w specjalizowanej klinice im. Żeromskiego w Krakowie. Polski specjalista jest także przewodniczącym Rady Funduszu Leczenia traum i schorzeń.

W czasie pobytu we Lwowie Polak udzielił konsultacji 50 pacjentom cierpiącym na zaawansowane patologie ortopedyczne oraz przeprowadził spotkanie z traumatologami i ortopedami ze Lwowa i obwodu lwowskiego. W trakcie rozmów wystosowano rekomendacje odnośnie dalszego toku leczenia kilku trudnych wypadków.

Dla lwowskich lekarzy wizyta polskiego profesora miała ważne znaczenie, bowiem pod jego kierownictwem została przeprowadzona pierwsza operacja z protezowania stawu kolanowego w regionie.

Pacjentka, wielokrotnie zwracała się do licznych ukraińskich i zagranicznych lekarzy ale nikt z nich nie odważył się przeprowadzić ten zabieg. Teraz miejscowi lekarze mają nadzieję, że nowoczesne metody leczenia, któruch nauczył ich polski kolega zaowocuje w okazanie pomocy wielu innym ukraińskim pacjentom.

Igor Gałuszczak, 28.01.17 r.