Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Znany polski chirurg przeprowadził szkolenia dla lwowskich lekarzy

Znany polski chirurg przeprowadził szkolenia dla lwowskich lekarzy

Jerzy Harasymczuk udzielił konsultacji 35 dzieciom i przeprowadził jeden skomplikowany zabieg z usunięcia guza na szyi szesnastoletniego mieszkańca Lwowa.

We Lwowskim Obwodowym Dziecięcym Szpitalu OCHMATDYT w dniach od 2 do 5 lipca dzieci z chorobami tarczycy i woreczka żółciowego, konsultował znany dziecięcy chirurg, profesor Poznańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Marcinkowskiego Jerzy Harasymczuk.

Wspólnie z profesorem dzieci badał dziecięcy endokrynolog Lwowskiej Obwodowej Poradni Endokrynologicznej Jurij Jerin, dziecięcy endokrynolog OCHMATDYTu Andriana Krokus oraz kierownik centrum dziecięcej chirurgii małoinwazyjnej OCHMATDYTu Andrij Dworakiewicz, który zaprosił znanego profesora do Lwowa.

Na wspólne przyjęcie do polskiego chirurga i lwowskich lekarzy zgłosiło się 35 dzieci z różnych rejonów obwodu lwowskiego, przyjechały również dzieci z Zakarpacia. 20 z nich miało problemy z tarczycą, 15 – z woreczkiem żółciowym.

„Lwowscy koledzy będą w stanie na miejscu okazywać dzieciom pomoc na poziomie europejskim, i nie są potrzebne na to lata, tylko miesiące. Lekarze mają pragnienie okazywania takiej pomocy. Nasza współpraca dopiero się rozpoczyna, podejścia do leczenia mamy podobne, trzeba jeszcze trochę praktyki i nieco z wyposażenia. Obwód lwowski i województwo wielkopolskie mają wiele wspólnego: mniej więcej taką samą powierzchnię, ilość mieszkańców. Jedyne, to mamy trochę więcej doświadczenia w leczeniu tych chorób u dzieci, ale tym doświadczeniem zawsze chętnie się dzielimy”, – powiedział dziennikarzom zaxid.net profesor Jerzy Harasymczuk.

Przypomnimy, że profesor Jerzy Harasymczuk wykonuje rocznie ponad 100 zabiegów z powodu złośliwych i łagodnych nowotworów (guzów) tarczycy. W czasie operacji wykorzystuje ultradźwiękowy skalpel oraz neuromonitoring, czego na Ukrainie prawie się nie stosuje. Jest on jednym z niewielu chirurgów Europy, który przeprowadza unikalne operacje usuwania kamieni z woreczka żółciowego u dzieci bez usunięcia woreczka żółciowego.

Irena Rudnicka na podstawie informacji zaxid.net, 10.07.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code