Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Zmiany w systemie zatrudniania ukraińskich pracowników w Polsce

Zmiany w systemie zatrudniania ukraińskich pracowników w Polsce

Źródło: http://twojeuk.plPolska nadal próbuje poprawiać ustawę o cudzoziemcach. Nie jest żadną tajemnicą, że Europa przeżywa dzisiaj ostry kryzys migracyjny. Miliony nielegalnych migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu: Iraku, Syrii, Afganistanu, uciekających przed wojną i biedą, próbują przedrzeć się do zamożnych krajów UE.

Ze względu na krytyczną sytuację imigracyjną w Europie polski rząd pilnie pracuje nad zmianami w przepisach regulujących pobyt i zatrudnienie cudzoziemców w Polsce by zamiast ludzi, reprezentujących inną kulturę i religię zaprosić do siebie mieszkańców Ukrainy i Białorusi. Znaczny wniosek w rozwój polskiej gospodarki w ostatnich latach mają emigranci z Ukrainy. Dzięki nim w dużym stopniu Polska może poprawiać problem demograficzny pomagając z kolei Ukraińcom w ułatwieniu formalności z ich pobytem i pracą na terytorium RP.

Nowe zmiany, przygotowywane przez polski rząd, będą dotyczyły m. in. wydawania wiz roboczych dla Ukraińców. Czas pobytu cudzoziemca na terenie Polski może być znacznie zwiększony. Innym ciekawym planem jest opracowanie pewnego rodzaju „Karty Polski”, które będzie dawać informacje o regionach i miastach, gdzie jest największe zapotrzebowanie na pracowników. W Polsce zaczęto mówić o możliwości uproszczenia procedury otrzymania Karty Stałego Pobytu i obywatelstwa polskiego dla cudzoziemców z kraju nad Dnieprem.

Najważniejszym kryterium otrzymania dokumentów na stały pobyt w Polsce, będzie udowodnienie znajomości języka polskiego (przynajmniej B1). Od tej reguły zostaną zwolnione dzieci cudzoziemców w wieku do 16 lat, które urodzili się w Polsce.

Mikołaj Bachur na podstawie informacji vsetutpl.com, 14.02.17 r.