Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » Zmarła Bożena Rafalska – lwowianka z krwi i kości

Zmarła Bożena Rafalska – lwowianka z krwi i kości

Źródło - article.wn.comPo ciężkiej chorobie w wieku 66 lat zmarła Bożena Rafalska, lwowska dziennikarka, aktywna uczestniczka odrodzenia życia kulturalnego Polaków we Lwowie oraz Wilnie. Pani Bożena wspaniale orientowała się w zabytkach Lwowa i była aktywną promotorką twórczości Zygmunta Herberta.

Lwowianka z urodzenia, studiowała w latach 70 w Wilnie, gdzie następnie przez kilka lat redagowała pismo miejscowego Związku Polaków „Nasza Gazeta”. Po powrocie do Lwowa, w końcu lat osiemdziesiątych XX wieku, założyła pierwsze polskie czasopismo na niepodległej Ukrainie – „Gazetę Lwowską”.

Była też założycielką miesięcznika „Lwowskie Spotkania”, promotorką młodych polskich twórców. Inspirowała działania kulturalne służące współpracy polsko-ukraińskiej, czego dowodem jest seria literatury polskiej w tłumaczeniu na język ukraiński, wydana przez lwowskie wydawnictwo „Kamieniar”, z którym Rafalska aktywnie współpracowała.

Przed śmiercią śp. Pani Bożena przeszła skomplikowane badania lekarskie w Warszawie. Niestety schorzenie wątroby było w bardzo zaawansowanym stadium i lekarze nie dawali wielkich szans na przeżycie.

Pogrzeb Bożeny Rafalskiej odbędzie się w czwartek 26 marca we Lwowie.

Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…

Słowo Polskie, 26.03.15 r.;KZ