Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Zmarł znany polski reżyser rodem ze Lwowa Andrzej Żuławski

Zmarł znany polski reżyser rodem ze Lwowa Andrzej Żuławski

Fot. Filip Błażejowski/ForumZmarł znany polski reżyser i scenarzysta, realizujący filmy w Polsce i we Francji. Był synem pisarza i scenarzysty Mirosława Żuławskiego, oraz ojcem reżysera Xawerego Żuławskiego.

Andrzej Żuławski urodził się 22 listopada 1940 roku we Lwowie w rodzinie o artystycznych tradycjach. We Francji skończył szkołę średnią, filozofię na Sorbonie i reżyserię w prestiżowej paryskiej Wyższej Szkole Filmowej.

Karierę filmową zaczynał w Polsce, jako asystent Andrzeja Wajdy. Potem wyjechał do Francji, gdzie w kolejnych latach zasłynął jako autor dzieł: „Najważniejsze to kochać” (1975 r.) z Romy Schneider, głośne „Opętanie” z nagrodzoną w Cannes Isabelle Adjani i z Samem Neillem (1981 r.), „Kobieta publiczna” (1984 r.) i „Narwana miłość” (1985) z nową życiową partnerką – Sophie Marceau.

Ciekawą realizacją reżysera była ukończona ostatecznie w Polsce w 1987 roku we współpracy z Karolem Chodurą poetycka opowieść sci-fi „Na srebrnym globie” z Krzysztofem Kolbergerem, Andrzejem Sewerynem i Jerzym Trelą.

W 1989 roku podjął się ekranizacji opery „Borys Godunow” Modesta Musorgskiego, jak również zrealizował kolejny film z gwiazdorskim udziałem Marceau – „Moje noce są piękniejsze, niż wasze dni”.

W międzyczasie zrealizował w Polsce głośny thriller erotyczny „Szamanka” (1996) z Bogusławem Lindą i Iwoną Petry. W jego filmach główne role grają zawsze kobiety.

Andrzej Żuławski został uhonorowany dwoma polskimi odznaczeniami państwowymi: Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2001) oraz Orderem Legii Honorowej.

Słowo Polskie, na podstawie informacji culture.pl, 17.02.16 r.