Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Zmarł Jakub Wołąsiewicz, były konsul generalny RP w Doniecku

Zmarł Jakub Wołąsiewicz, były konsul generalny RP w Doniecku

Źródło: www.biznesistyl.plZ wielkim żalem i smutkiem informujemy, że po ciężkiej walce z chorobą w wieku 56 lat odszedł do Pana Boga były Konsul Generalny RP w Doniecku Jakub Wołąsiewicz.

Jakub Wołąsiewicz urodził się 1 lutego 1960 r. w Zielonej Górze. W 1984 r. ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (magisterium u profesora Andrzeja Stelmachowskiego).

W Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP Polski zajmował stanowiska od najniższego stopnia referenta do Ambasadora tytularnego. W 1989 roku pełnik funkcję wicedyrektora Departamentu Prawno-Traktatowego MSZ. W 1990 r.

Minister Spraw Zagranicznych profesor Krzysztof Jan Skubiszewski wyznaczył go na dyrektora Departamentu Wschodniego MSZ. W latach 1993- 2001 był Ambasadorem w Estonii. Po powrocie do Polski został Pełnomocnikiem Ministra Spraw Zagranicznych ds postępowań przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

W 2013r. Jakub Wołąsiewicz był nominowany przez Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Tomasza Sikorskiego na Konsula Generalnego RP w Doniecku.

W związku z agresją rosyjską na Donbasie działalność konsulatu była zawieszona od 12 czerwca 2014 r., a sam budynek został zajęty przez prorosyjskich

Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie…

Andrzej Iwaszko, 07.06.16 r.

 

Polacy ze Wschodniej Ukrainy na spotkaniu opłatkowym z udziałem konsula Wołąsiewicza