Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Zmarł biskup Stanisław Padewski

Zmarł biskup Stanisław Padewski

Źródło: rkc.in.uaUrodzony na terenie wschodnich krańców II RP Stanisław Padewski nie mógł wówczas wiedzieć, że czeka na niego tułaczka z okupowanej przez Sowietów ziemi na Dolny Śląsk i powrót na tereny ojcowskie już w roli duszpasterza rzymskokatolickiego. 29 stycznia kapucyn Stanisław Padewski po latach ofiarnej posługi Bogu i ludziom odszedł do domu Ojca w wieku 84 lat.

Powołanie do życia konsekrowanego młodziutki Stanisław odkrył na Dolnym Śląsku. Do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów wstąpił 27 sierpnia 1949 r. w Sędziszowie Małopolskim. W latach późniejszych studiował polonistykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Po przyjeździe na tereny sowieckiej Ukrainy o. Stanisław z zapałem zabrał się za odrodzenie struktur kościoła katolickiego. Po przyjeździe na Ukrainę Padewski przebywał w Barze, mieszkając w pokoiku za zakrystią miejscowego kościoła i pełniąc obowiązki organisty. Był pierwszym proboszczem kościoła Matki Bożej Anielskiej (od 1992 r.), w 1995 r. przyjął sakrę biskupią w katedrze Piotra i Pawła w Kamieńcu Podolskim. Od lipca 2002 r. bp Stanisław Padewski pełni rolę ordynariusza nowo utworzonej na Ukrainie diecezji charkowsko-zaporowskiej. Następnie pracował we Lwowie. Ostatnie lata swojego życia spędził wśród braci zakonnych w klasztorze kapucyńskim w Sędziszowie Małopolskim.

W Winnicy Kapucyn dołożył starań do odzyskania dawnego kościóła kapucyńskiego, który w czasach ZSRS był muzeum ateizmu. Stanisław Padewski, będąc proboszczem w Winnicy, odbudowywał zniszczoną świątynię i tworzył żywy kościół w ludzkich sercach. Dzisiejszy proboszcz kościoła Matki Bożej Anielskiej Konstanty Morozow 29 stycznia ciepło wspominał o śp. bp. Stanisławie, prosząc wiernych o modlitwę w intencji jego duszy.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…

Leon Mały, niedziela.pl, 29.01.17 r.