Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Zmarł arcybiskup Piotr Malczuk

Zmarł arcybiskup Piotr Malczuk

Źródło: bernardyni.ofm.plW noc z 26 na 27 maja odszedł do Domu Ojca JE arcybiskup Piotr Malczuk, ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej.

Ciało śp. abp Malczuka znaleziono w jego pokoju w Grodnie na Białorusi, gdzie JE przybył by wziąć udział w Kongresie Eucharystycznym. Przyczyną śmierci prawdopodobnie była choroba serca.

27 maja w kościele Św. Aleksandra w Kijowie odbędzie się Msza święta w intencji śp. arcybiskupa Malczuka. Celebrował Liturgię będzie nuncjusz apostolski abp Claudio Gudżerotti.

10 maja abp Malczuk poświęcił pomnik powstańcom styczniowym w Iwnicy na Żytomierszczyźnie. Wypowiedział wówczas słowa: „Jeden jedyny naród w Europie nie zaniechał walki z zaborcami, nie zważając na wieloletnią okupację swojego terytorium. Zaborcy mogli odebrać życie Polakom, ale nie mogli odebrać duszy polskiego narodu. W tej duszy łączy się język, miłość do Ojczyzny, oraz Wiara w Boga”.

Piotr Malczuk urodził się 7 lipca 1965 r. w mołdawskim Raszkowie. W 1986 roku wstąpił do Seminarium Duchownego w Rydze. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp Jana Olszańskiego w 1992 r. Rok później złożył śluby zakonne w zakonie franciszkanów. Po studiach w Rzymie uzyskał tytuł doktora teologii.

W 2008 roku Benedykt XVI mianował Piotra Malczuka biskupem pomocniczym w odesko-symferopolskiej diecezji. Święcenia biskupie udzielił Malczukowi kardynał Marian Jaworski.

5 lat temu po rezygnacji biskupa-emeryta kijowsko-żytomierskiego Jana Purwińskiego Piotr Malczuk został ogłoszony arcybiskupem kijowsko-żytomierskim.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju.

Słowo Polskie, 27.05.16 r.