Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Zlokalizowano pochówek Tomasza Padury na Podolu

Zlokalizowano pochówek Tomasza Padury na Podolu

W podolskiej Machnówce (obwód winnicki niedaleko Koziatynia) odnaleziono grób słynnego polskiego poety Tomasza Padurry (1801-1871), znanego m.in. dzięki piosence „Hej, Sokoły”.

O fascynującym i wręcz sensacyjnym znalezisku społeczność ukraińską i polską w pierwszej kolejności poinformowali machnowscy historycy i przedstawiciele władz lokalnych, którzy 8 września w 145. rocznicę śmierci znanego poety złożyli kwiaty i zapalili znicze na jego mogile.

Stary polski cmentarz w Machnówce znajduje się około 500 metrów od głównej trasy, łączącej Berdyczów z Winnicą. Wydobyta spod ziemi płyta, znajdująca się tuż przy bramie wejściowej, mieści napis w języku polskim:

W pamięć TOMASZOWI PADURZE Pieśniarzowi Ukrainy RODACY
położyli kamień 1880 r.
ur. 21 grudnia 1801 r. Zmarł 8 września 1871 r.

Lokalizacja płyty i mogiły „Polaka z ukraińskim sercem”, jak często nazywają Tomasza Padurę została potwierdzona przez redakcję „Słowa Polskiego”, która zrealizowała ekspedycję na cmentarz w Machnówce i zrobiła zdjęcia.

Pod koniec lipca w Illińcach (obw. winnicki), rodzinnej miejscowości Padury odsłonięto tablicę, poświęconą poecie w 215. rocznicę jego urodzin i 145. rocznicę śmierci.

Jerzy Wójcicki, 09.09.16 r.

Więcej na temat: Święto piosenki „Hej, Sokoły” w Illińcach; Kresowa poezja Tomasz Padura (1801-1871)