Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Zjednoczeni wspólnym celem

Zjednoczeni wspólnym celem

O czym mogą rozmawiać ze sobą dzieci, rodzice i nauczyciele? Czy mają od czasu do czasu zbierać się w gronie sobie podobnych dla lepszego porozumienia się? Jak według każdego z nich wyglądają priorytety procesu nauki? Jakie cechy charakterystyczne mają przedstawiciele każdej grupy? Wychodząc z założenia, że dobra komunikacja to podstawa dla sukcesu, w Winnicy, Żytomierzu i Chmielnickim zostały organizowane warsztaty integracyjne.

Uczniowie ich rodzice i nauczyciele pracowali razem w grupach, by później przedstawić swoje napracowania innym i omówić wyniki. Praca zespołowa została w taki sposób zorganizowana, by zintegrować opinie, potrzeby oraz wizje wszystkich trzech kategorii uczestników, a najważniejsze – posłuchać tych wypowiedzi na wzajem.

Na czym właściwie polega współpraca? Odpowiadając na pytanie, z czym kojarzy się współpraca, uczestnicy dzielili się własnymi często zachwycającymi skojarzeniami. Współpraca jest jak orkiestra: tylko wspólnie dokonując pewnych działań można ładnie odtworzyć utwór muzyczny. Jeśli ktoś jednak wyda fałszywy dźwięk, ta pomyłka odzwierciedli się niezwłocznie na dźwiękach i pracy całego zespołu. Współpraca także – to jak organizm człowieka, który jedynie poprawnie funkcjonuje wtedy, gdy wszystkiej jego organy w synergetycznym zintegrowanym procesie doprowadzą do jego działalności w całości.

Jednym z najprzyjemniejszych i najbardziej kreatywnych zadań okazało podczas wrześniowych warsztatów integracyjnych okazało się się rysowanie złotej rybki, przy czym każda z grup miała za zadanie zastanowić się nad życzeniami, o spełnieniu których zadba złota rybka. Tak, dzieci życzyły rodzicom zdrowia, szczęścia, dobrobytu, nauczyciele dzieciom – dobrej motywacji, prawdziwych i mądrych przyjaciół oraz szczęśliwego dzieciństwa, a rodzice dzieciom – dobra, rozwoju osobistego i sprawiedliwej opłaty pracy.
Co okazało się wspólnym czynnikiem łączącym trzy grupy uczestników biorących udział w warsztatach, czyli dzieci, ich rodziców i nauczycieli? To przede wszystkim miłość do dzieci i do pracy, cierpliwość oraz kreatywność. W połączeniu ze współpracą to jak najbardziej sprzyja porozumieniu. Czyż współpracując można by było z pomocą jednego paluszka podnieść człowieka bezwzględnie na jego wagę? Nawet 80-kilogramowego mężczyznę? To absolutnie nie wygląda na trudne zadanie, gdy każdy członek zespołu dołoży się i angażując się w zadanie, wkłada swój wysiłek, osiągając wspólny rezultat.

Podsumowując warsztaty, niektóre rodzice zauważyli, że bawiąc się w różnego rodzaju twórcze zadania, udało się w formie takiej zabawy omówić tak ważne tematy, jak czym jest szkoła dla uczniów, ich rodziców i nauczycieli, co mają wspólnego w podejściu do procesu nauczania się oraz jakie cele stawiają przed sobą.

 

Warsztaty integracyjne zostały zorganizowane przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach projektu „Biało-Czerwone ABC”.

Inna Sandiuk, zdjęcia: Sergiusz Olijnyk, 25.09.16 r.

{morfeo 1247}

{youtube}{/youtube}