Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Zjazd katolickich dziennikarzy z Ukrainy w Berdyczowie

Zjazd katolickich dziennikarzy z Ukrainy w Berdyczowie

Źródło - Jerzy Sokalski6 czerwca podczas pierwszej pielgrzymki katolickich dziennikarzy do Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie przybyło ponad dwudziestu pracowników mediów, sióstr honoratek, i wolontariuszy ze Lwowa, Kijowa, Charkowa, Winnicy, Żytomierza, Berdyczowa oraz Mukaczewa.

Najliczniejszą grupę stanowili przedstawiciele głównego organizatora pielgrzymki – Katolickiego Centrum Medialnego z Kijowa. Do Berdyczowa na spotkanie z kolegami przyjechał również dyrektor ukraińskiego Radia Maryja ks. Ołeksij Samsonow, redaktor naczelny portalu i magazynu „Credo” ks. Mikołaj Myszkowski, redaktor naczelny „Katolickiego Wisnyka” o. Patryk Olich, redaktor telewizji „Przedwiecznego Słowa” o. Sergiusz Panczenko, redaktor naczelny lwowskiego Katolickiego programu radiowego ks. Mariusz Krawiec.

Po krótkim przedstawieniu każdego z gości rozpoczęła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji łuckiej bpa Witalija Skomarowskiego, pełniącego funkcję przewodniczącego komisji środków przekazu Rzymskokatolickiego Episkopatu Ukrainy. W czasie homilii biskup podkreślił, że dziennikarzem chrześcijańskim jest nie tylko ten, kto pracuje w mediach katolickich, ale ten, kto kieruje się na co dzień wartościami chrześcijańskimi. Bp Skomarowski życzył dziennikarzom bohaterstwa i zachęcał aby pamiętali, że ich praca jest bardzo ważna, ponieważ stanowi znak dla współczesnego świata. –

Dzisiaj proste rzeczy wymagają bohaterstwa. Pójście do kościoła w niedzielę, szacunek do życia, codzienna modlitwa, mówienie prawdy. To wszystko wymaga poświęcenia i wysiłku, bo otaczające nas środowiska opiera się temu. W dzisiejszym świecie jest dużo pokus, będzie jeszcze więcej – mówił biskup.

Na zakończenie eucharystii przed cudownym obrazem Matki Bożej Berdyczowskiej został odczytany Akt poświęcenia Najświętszej Maryi Panny: „Za Twoim pośrednictwem chcemy powierzyć nasze życie oraz naszą pracę Twemu Synowi Jezusowi Chrystusowi. Ożywiamy w sobie wspomnienia apostołów i świętych, ich zapał i odwagę w głoszeniu Jezusa Chrystusa”.

Dyrektor Radia Maryja ks. Ołeksij Samsonow przedstawił tegoroczne orędzie papieża Franciszka na 49. Dzień Środków Komunikacji Społecznej, podkreślając istotne różnice terminologiczne. Mówimy z przyzwyczajenia o środkach informacji, natomiast Kościół mówi o środkach komunikacji, skierowanych do ludzi wolnych, dojrzałych i odpowiedzialnych. W świetle fragmentu ewangelicznego, nad którym papież rozmyśla w orędziu – spotkania Maryi z Elżbietą – naszym powołaniem jest pomoc ludziom w tym dialogu i spotkaniu – ze sobą i z Bogiem.

O miejscu i ważnej roli współczesnego dziennikarstwa, szczególnie w czasach wojny mówił redaktor naczelny magazynu Credo o. Mikołaj Myszkowski. Dyskusję w formacie „okrągłego stołu”, moderowanego przez o. Patryka, podsumował ks. Ołeksij Samsonow, zwracając uwagę na obecną sytuację na Ukrainie. Zaznaczył, że celem dziennikarzy jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się nienawiści w społeczeństwie.

Jerzy Sokalski, zdjęcia – Jerzy Sokalski, kmc.in.ua, Polskie Radio Berdyczów, 24.06.15 r.

{morfeo 882}

{youtube}{/youtube}